Piektdien, 2009. gada 21. augustā, plkst. 15:00 Rīgas svētku programmas ietvaros SIA "Euro Textile Group" sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju atklāj Latvijas plakātmākslas izstādi digitālās drukas tehnikā.
Latvijas plakātu retrospektīvā izstāde piedāvā iespēju ieskatīties spilgtos 20. gadsimta plakātmākslas paraugos. Ekspozīcijā aptvertais laika posms ir plašs - sākot no 1920. un 30. gadiem līdz 2006. gadam. Ar raksturīgu piemēru palīdzību hronoloģiskā secībā tiek parādīts plakāta attīstības ceļš Latvijā. Pagājušajā gadā šī izstāde bija apskatāma Maskavā.
 
Plakāts ir īpašs mākslas veids, kurā ļoti koncentrēti un tieši atspoguļojas kultūras un varas savstarpējās attiecības. Plakāti mūs ietekmē un ar mums manipulē. Plakāti mums saka priekšā, kam jātic un kas jādara. Tāpēc plakātu mēdz dēvēt gan par ielu mākslu, gan par galveno ideoloģisko tribūnu.
 
Izstāde pozicionē plakātu kā kultūrainavas sastāvdaļu, kā specifisku mākslas veidu, kuram piemīt sava zīmju sistēma, izteiksme un valoda. Apzināti izceļot varas, mākslas un individualitātes attiecības, ekspozīcija apliecina, ka nav neviena cita mākslas veida, kurā šīs attiecības atspoguļotos tik pārliecinoši un iedarbīgi kā plakātā. Gandrīz divsimts izstādei izvēlētie darbi seko visām mūsu publiskās dzīves jomām, kurās plakāts ticis izmantots, lai ietekmētu sabiedrisko domu.
 
20. gadsimta 80. gados sava politiskā radikālisma un izaicinošās izteiksmes dēļ plakātmāksla bija viena no populārākajiem mākslas veidiem Latvijā. Plakātus kolekcionēja, dekorēja ar tiem dzīvokļus un darba telpas, tos pasūtīja un tiražēja dažādas valsts institūcijas, plakātu autori saņēma augstas starptautiskas atzinības.
 
Mūsdienās, kad sabiedriskā telpa piepildās ar bezpersoniskiem "ziņojumu paneļiem", mākslinieka individualitātes klātbūtnes trūkums pilsētvidē kļūst arvien nomācošāks. Uz šī fona izstāde dod iespēju atskatīties un ieraudzīt nozīmīgu un būtisku Latvijas paštēla attīstību plakāta mākslas jomā un rosina apzināties šī komunikācijas veida mākslinieciskās vērtības.
 
Izstādes apmeklētāji tiek gaidīti katru dienu (bez brīvdienām!) no 21. augusta līdz 30. septembrim no plkst. 10:00 līdz 18:00 SIA "Euro Textile Group" telpās Rīgā, Ganību dambī 30. Ieeja bezmaksas.
 
 
 
Informāciju sagatavoja:
 
Vineta Beržinska
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja zinātnisko dokumentu speciāliste
Tālr.: 67357530
 
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja reklāmas un informācijas darba kuratore
Tālr.: 67357527