Rīga, 14. aug., LETA. Sorosa Ārkārtas palīdzības fonds ir piešķīris 1 388 000 eiro (975 000 latu) programmai "Pārmaiņu iespēja skolām", kas dos iespēju 40 līdz 50 Latvijas skolas pārveidot par kultūras, izglītības un sociālā atbalsta centriem, aģentūru LETA informēja "Sorosa fondā - Latvija" (SFL).
Minētajā programmā atklāta konkursa kārtībā varēs pieteikties pašvaldības ar savām izglītības iestādēm, kuru vērtēšanā galvenais kritērijs būs pašvaldību veiktā analīze un izpratne par iedzīvotāju sociālajām un izglītības vajadzībām. Plānots, ka skolu pārveide notiks, veidojot partnerību starp pārvaldes, izglītības, uzņēmējdarbības un nevalstiskā sektora organizācijām.
 
Pieteikumus programmas "Pārmaiņu iespēja skolām" projektu konkursa pirmajai kārtai varēs iesniegt līdz šī gada 15. septembrim. Pirmo kārtu izturējušie pretendenti tiks lūgti iesniegt izvērstus projektu pieteikumus līdz 10. oktobrim. Projekta laikā Latvijas pašvaldībām tiks piešķirti granti 25 000 eiro apmērā. Projekta pieteikumu izvērtēšana notiks saskaņā ar vispārējām SFL prasībām projektu pieteikumiem, īpašu uzmanību pievēršot Latvijas novadu skolām.
 
Iesniedzot konkursam projektu pieteikumus, pretendentiem nepieciešams veikt izglītības un sociālo vajadzību analīzi, vēršot uzmanību uz bērnu un skolēnu interesēm. Izvērtējot pretendentu pieteikumus, prioritātes būs bērnu un jauniešu izglītība, bezdarbnieku pārkvalifikācija, tālākizglītības konsultācijas. Atbalstīto projektu ieviešanas stadijā pašvaldībām un skolām tiks sniegtas vietējo un ārvalstu speciālistu konsultācijas izglītības, kopienu sociālās attīstības un uzņēmējdarbības jautājumos.
 
Ārkārtas palīdzības fonda piešķirtie līdzekļi ir paredzēti salīdzinoši īsam periodam - divarpus gadiem, tāpēc, gatavojot programmu un projektu, pieteikumos liela uzmanību tiks pievērsta to ilgtspējībai arī pēc finansējuma saņemšanas beigām. "Sorosa fonda - Latvija" direktors Andris Aukmanis pauž pārliecību, ka, tieši pārveidojot mazās skolas par daudzfunkcionāliem kultūras un izglītības centriem, nevis vienkārši piešķirot līdzekļus to īslaicīgai funkcionēšanai, iespējams palīdzēt reģionu nostiprināšanai un attīstībai.
 
SFL projektu īstenos sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un "Latvijas Lauku forumu" (LLF).
 
Tikšanās laikā ar fonda pārstāvjiem izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) akcentēja šīs iespējas nozīmību izglītības iestādēm, kas ir atvērtas savu iedzīvotāju vajadzībām un interesēm. Ministre aicina pašvaldību vadītājus izmantot šo iespēju, jo skola kā daudzfunkcionāls centrs sekmēs arī novada vai pilsētas ilgtspēju.
 
No 25. augusta projekta pieteikuma anketa būs pieejama SFL interneta vietnes sadaļā "Aktualitātes".
 
 
Katrīna Slišāne LETA
Copyright © LETA