Valmiera, 4. aug., LETA. Šogad visās Baltijas valstīs ar dažādiem pasākumiem tiek pieminēta Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vienotības akcijas "Baltijas ceļš" 20. gadadiena. Arī Valkā šomēnes paredzēti vairāki pasākumi, aģentūru LETA informēja Valkas novada domes preses sekretāre Inguna Medne.
No 4. augusta līdz 4. septembrim Valkas pilsētas bibliotēkā būs aplūkojama izstāde ""Baltijas ceļš" - Baltijas republiku vienotības simbols". Izstādē būs apkopota grāmatās un preses izdevumos publicētā informācija par šo pasākumu.
 
Ceturtdien, 20. augustā, plkst. 18 Valkas Novadpētniecības muzejā būs atmiņu pasākums "Baltijas ceļam - 20". Aicināti piedalīties visi, kuri pirms 20 gadiem organizēja dalību šajā vienotības ceļā, kā arī citi interesenti. Pasākuma laikā ar saviem priekšnesumiem klātesošos priecēs muzicējošā Eglīšu ģimene no Alūksnes.
 
No 20. augusta līdz 10. oktobrim muzejā būs aplūkojama fotomākslinieces Gunas Oškalnas-Vējiņas darbu izstāde "Piemineklis Brīvībai", kas veltīta Latvijas 90. gadadienai un Kārļa Zāles 120. dzimšanas dienai.
 
Ceturtdien, 27. augustā, plkst. 18 Valkas pilsētas bibliotēkā būs atmiņu vakars "Toreiz, pirms 20 gadiem, un šodien".
 
"Baltijas ceļa" pasākumus Valkā organizē Valkas novada dome, Novadpētniecības muzejs un pilsētas bibliotēka.
 
1939. gada 23. augustā Padomju Savienības un Vācijas ārlietu ministri Vjačeslavs Molotovs un Joahims fon Ribentrops, pildot savu vadoņu Staļina un Hitlera pavēli, parakstīja līgumu, kas ietekmēja Eiropas un visas pasaules likteni. Šis pakts un tā slepenie papildprotokoli noteica Padomju Savienības un Vācijas ietekmes sfēras un noveda pie Otrā pasaules kara uzsākšanas, kā arī pie triju Baltijas valstu - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas - okupācijas.
 
50 gadus vēlāk, 1989. gada 23. augustā, trīs nācijas pie Baltijas jūras pārsteidza visu pasauli, sadodoties rokās un kopīgi pieprasot Molotova-Ribentropa pakta slepeno papildprotokolu publisko atzīšanu un Baltijas valstu neatkarības atjaunošanu. Vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, izveidojot 600 kilometrus garu ķēdi no Tompea pils pakājes Tallinā līdz Ģedimina torņa pakājei Viļņā, pa ceļam šķērsojot Rīgu un Daugavu un radot vienotību trīs valstu centienos pēc brīvības.
 
 
Kristīne Meistere LETA
Copyright © LETA