Rīgas svētku laikā Vērmanes dārzā ar vērienīgu programmu septiņas kultūras iestādes svinēs 90 gadu jubileju, šodien preses konferencē žurnālistus informēja Rīgas domes Kultūras departamenta direktore Diāna Čivle.
Šodien Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Nacionālās operas, Latvijas Universitātes, Latvijas Nacionālā teātra, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Latvijas Valsts vēstures arhīva vadītāji parakstīja memorandu par kopīgām 90 gadu jubilejas svinībām šī gada 22.augustā Vērmanes dārzā.
 
Čivle stāstīja, ka ideju par savas 90.dzimšanas dienas svinībām viņai šo iestāžu vadītāji piedāvājuši jau pagājušajā gadā. "Neskatoties uz to, ka svētkiem atvēlēto līdzekļu ir uz pusi mazāk, nevēlamies atteikties no Rīgas svētku tradīcijas, kas aizsākās 2001.gadā. Šie svētki apliecinās mūsu spēju uzveikt grūtības. Katra iestāde svētku programmu organizēs ar iekšējiem resursiem. Plānots svētku organizācijā iesaistīt brīvprātīgos," stāstīja Čivle.
 
Vērmanes dārzs 22.augustā pārtaps kostīmu un spēles laukumu dārzā, piešķirot tam vēsturiskas un romantiskas atpūtas vietas noskaņu. Parks tiks sadalīts 20 spēles laukumos. Septiņi no tiem būs veltīti septiņām nacionālas nozīmes valsts kultūras institūcijām. Būs arī tējnīca, šaha turnīrs, korporeļu lasītava, modes skate un ziedu tirdziņš. Bez spēles laukumiem, dzīvajām skatāmajām bildēm no parka un valsts kultūras iestāžu vēstures paredzētas vairākas aktivitātes ar apmeklētāju iesaistīšanos.
 
Nacionālā opera saviem skatītājiem svētkos dāvinās "Putnu operas" fragmentus, kas parka zālienā tiks izrādīti vairākas reizes, Valsts arhīvs sarūpējis pagājušā gadsimta dokumentu izstādi, Nacionālā bibliotēka iznāk parkā ar brīvdabas bibliotēku, Mākslas akadēmija ļauj iesaistīties Mazajā Monmartrā, Mūzikas akadēmija vērs durvis brīvdabas koncertiem un aicina ciemos. Kinofotofonodokumentu arhīvs ļauj ieskatīties Rīgas dzīvē, kāda tā bija pirms gadsimta. Nacionālais teātris plkst.21 noslēgs programmu ar svētku izrādi.
 
"Mani priecē, ka šajā laikā mēs, vairākas kultūras iestādes, varam sadoties rokās un kopīgi svinēt svētkus. Mēs svētkus kuplināsim ar teātra izrāžu dekorāciju metiem, kostīmiem, būs arī dziedošo aktieru koncerts," stāstīja Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis.
 
Valsts vēstures arhīva direktora vietniece Valda Pētersone stāstīja, ka svētkiem veidos izstādi no senām vēstulēm, savukārt Latvijas Nacionālā bibliotēka no saviem fondiem piedāvās atklātņu izstādi "Pasta romāns". Tāpat bibliotēka svētku dalībniekiem sarūpēs "Grāmatu kā zāles", lai cilvēki varētu gūt gara stiprinājumu, smelties dzīvesprieku un nīdēt muļķību.
 
Mūzikas akadēmijas rektors Artis Sīmanis svētku dalībniekus aicinās ne tikai uz brīvdabas koncertiem Vērmanes dārzā, bet arī uz turpat kaimiņos esošo Mūzikas akadēmiju, kur ērģeļzālē visu dienu būs koncerti, darbosies kafejnīca, kurā skanēs džeza koncerti.
 
Arī Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs sola svētkiem sarūpēt pārsteigumu - studenti plenērā gleznos 22 metrus garu gleznu.
 
Paredzēts, ka Rīgai tiks rakstītas vēstules pagājušā gadsimta stilistikā ieturētās dekorācijās. Vēstules ar saviem vēlējumiem visiem septiņiem jubilāriem un savai Rīgai svētku pastkastē varēs iemest ikviens, vēstuli rakstot turpat parkā pie rakstāmgalda, kur rakstvedis elektroniskā laikmeta publiku ievedīs klasiskajos vēstuļu rakstīšanas etiķetes noslēpumos. Vēlējumus svētku rīkotāji apkopos svētku interneta izdevumā kopā ar fotogrāfijām un citiem izziņas materiāliem par notikumu un tā dalībniekiem.
 
Svētku organizatori aicina rīdziniekus un viesus Vērmanes dārzā ierasties, tērptiem pagājušā gadsimta 20.gadu stilā.
 
Latvijas Universitāte ir izveidojusi svētku mājaslapu "http://7vestulesrigai.lu.lv", kurā tiks publicēta informācija par svētku pasākumiem.
 
 
Daiga Kļanska LETA
 
Copyright © LETA