Sestdien, 6.jūnijā, ar svinīgu krūšutēla dāvinājumu Berlina simtajā dzimšanas dienā noslēdzas filozofa simtgades pasākumu nedēļa. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), plkst. 12:30 Dr. Vaira Vīķe-Freiberga atklās Entonija Stouna (Anthony Stones) veidoto Jesaja Berlina krūšutēlu, ko svinīgā ceremonijā kā dāvinājumu saņems LNB.
Svinīgā ceremonijā Berlina simtgades goda patronese Vaira Vīķe-Freiberga atklās tēlnieks Entonija Stouna (Anthony Stones) veidoto Jesaja Berlina krūšutēlu un pasniegs to kā dāvinājumu Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam. Pasākumā klāt būs arī krūšutēla autors – Entonijs Stouns un daudzi Berlina simtgades nedēļas dalībnieki.
 
"Jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka būs ne tikai grāmatu glabātuve, bet arī zinību un domu centrs. Tāpēc, mūsuprāt, tā būs vislabākā vieta, kur mitināties Berlina krūšutēlam, simboliski atvedot šo lielisko pasaules domātāju atpakaļ uz dzimto pilsētu – Rīgu," skaidro Sorosa fonda – Latvija direktors Andris Aukmanis.
 
Oriģinālais Berlina krūšutēls, ko izgatavojis Entonijs Stouns, atrodas Oksfordā. Lai godinātu Berlina dzimteni, krūšutēla autors izveidojis speciālu kopiju Rīgai. Tomēr šai kopijai ir arī būtiska atšķirība no oriģināla – Berlins tajā redzams bez brillēm. Kā liecina laikabiedru atmiņas, laikā, kad Stouns izgatavojis oriģinālo krūšutēlu, Berlins esot bijis apmierināts ar rezultātu, tomēr aizrādījis, ka visur parādās ar brillēm. Tāpēc veidojot Latvijai paredzēto bisti, mākslinieks to izveidojis bez Berlinam tik raksturīgajām brillēm. Krūšutēla izgatavošanai līdzekļus ir ziedojušas divas ģimenes Ints un Elizabete Siliņš, kā arī Solveiga Silkalna un Roberts Kotrels.
 
Ar šo svinīgo Berlina krūšutēla pasniegšanas ceremoniju tieši viņa dzimšanas dienā noslēdzas virkne pasākumu, kas Berlina dzimtajā pilsētā saveda kopā izcilus pasaules domātājus un ekspertus, lai godinātu Rīgā dzimušā intelektuāļa simtgadi.
 
"Šis pasaulē slavenais filozofs ir mūsu tautas dēls, kaut arī ļoti īsu laiku mūsu zemē pavadījis. Tamdēļ ir piedienīgi, ka mēs šeit Rīgā atzīmējam viņa simtgadi un ar to lepojamies," norāda Berlina simtgades pasākumu patronese, bijusī Latvijas Valsts prezidente Dr. Vaira Vīķe-Freiberga.
 
Berlina jubilejas nedēļa notiek ar Sorosa fonda – Latvija, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Atvērtās Sabiedrības institūta Austrumi austrumiem programmas, Rīgas Domes, Ņujorkas pilsētas universitātes (CUNY Graduate Centre), Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Lielbritānijas vēstniecības Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā, Izraēlas vēstniecības Latvijā, Latvijas Ārlietu ministrijas, kā arī privātpersonu Roberta Kotrela un Solveigas Silkalnas, Inta un Elizabetes Siliņš, Nikolasa un Iraidas Valkeru atbalstu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Sorosa fonds - Latvija
Tālr.: 29706733