Pirms pāris gadiem Amerikā divi entuziasti aizsāka minibibliotēku (little free library) kustību. Viņi izgatavoja pavisam mazas mājiņas, kas lieluma ziņā tikai nedaudz pārspēj putnu būrīšus, taču tajās ietilpst kādas 10-20 grāmatas.

Mājiņas tiek izvietotas ceļa malā un grāmatas no tām var ņemt ikviens, ievērojot vienu noteikumu — izņemtā iespieddarba vietā ievietot citu, lai bibliotēka nepaliktu gluži tukša. Minibibliotēku kustība balstās uz brīvprātīgo darbu un ziedojumiem: ja vēlies, mājiņas vari mēģināt izgatavot un arī piepildīt pats, bet, ja Tev šī ideja šķiet vērtīga, bet pietrūkst laika — vari ziedot nelielu naudas summu.


Minibibliotēku ideja nav pilnīgi jauna — mazas pārvietojamas bibliotēkas tautas izglītošanai izmantotas daudz senākos laikos, 19.-20.gadsimtā. Taču atšķirībā no savām priekštecēm grāmatu apmaiņa šajās minibibliotēkās netiek uzraudzīta, tāpat kā pašu mājiņu esamība. Tādēļ minibibliotēku dzīvotspēja atkarīga no sabiedrības morālā brieduma.


Aicinu piektdienā — gandrīz brīvdienā — ieskatīties minibibliotēku galerijā http://www.littlefreelibrary.org/galleries.html

Ziņu sagatavoja:
Jana Dreimane
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67312776

Tagi: Ārvalstu bibliotēkas, Minibibliotēkas