Pirmdien, 8.jūnijā plkst.18.00, ar dokumentālās filmas „Viens reiz viens” demonstrējumu Ventspils Galvenajā bibliotēkā aizsākas kinolektorijs „Ko mēs zinām par latviešu filmām”. Pēc filmas-  kino ekspertes Ievas Pitrukas un filmas režisora Ginta Grūbes saruna.
Filma ir stāsts par kādas Latvijas vēsturē unikālas paaudzes dzīvesstāstu trimdā un Latvijā un šīs paaudzes pēdējām dienām. Filmas darbība norisinās Ņujorkas Daugavas Vanagu namā Bronksā un Latvijā.

No 1943. līdz 1952. gadam gandrīz 40 000 latvieši no DP (Displaced Persons) nometnēm Vācijā, nevēloties atgriezties okupētajā Latvijā, emigrēja uz ASV, Kanādu, Zviedriju, Vāciju, Angliju, Austrāliju. Gandrīz visi no viņiem lielāko savas dzīves daļu cerēja atgriezties Latvijā tad, kad Latvija būs brīva.. Filma „Viens reiz viens” stāsta par paaudzi, kas pirmā bija dzimusi neatkarīgajā Latvijā, veidoja pēckara trimdas paaudzi Rietumos un tagad piedzīvo trimdas kultūras norietu un galu. 1991. gads Latvijas vēsturē lika pārskatīt trimdas ideju, liekot itin visām paaudzēm atbildēt uz jautājumu, vai pārcelties uz dzīvi Latvijā. Filma ir stāsts par nenotikušo atgriešanos un tās iemesliem un par tiem Ņujorkas latviešiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi Latvijā. Tas ir arī stāsts par to, kas notiek, kad trimda beidzās un par to, ka trimda nekad nebeidzas, „ - tā filmas idejas autors režisors Gints Grūbe.

Filma tapusi ar Latvijas Nacionālā kino centra un Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Gints Grūbe ir pazīstams filmu un TV raidījumu režisors, vadītājs, scenārists, žurnālists. Studējis filozofiju, politikas zinātni, komunikāciju zinātnes Rīgā, Bonnā, Berlīnē. Veidojis filmas „Laba dzīve Latvijā”, „Naudas un finanšu institūcijas Latvijā”, „Latvietis runā”, „Otrā pilsēta Daugavpils”, „Būt par Raimondu Paulu”, „Kokaru dziesmusvētki”, „Atklāts Latvijā”, TV raidījumu ciklu „Vakara intervija”, „Tādi esam”, „Kā bankā” un citus, publicējas  žurnālos „Rīgas laiks”, „Baltic Outlook”, laikrakstā „Diena”, portālā politika.lv.

Kinolektorija „Ko mēs zinām par latviešu filmām” ietvaros Galvenajā bibliotēkā tiks demonstrētas dažādu žanru, atšķirīgos laika periodos tapušas latviešu filmas. Nodarbības vadīs kino eksperte Ieva Pitruka, tā viesi būs filmu veidotāji, aktieri un Nacionālā kino centra pārstāvji. Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ieeja uz pasākumu bez maksas.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Olita Šteinmane
Ventspils bibliotēkas  direktora vietniece
Tālr.: 636 23231