5. jūnijā plkst.15.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā (RCB) tiek atklāta ceļojošā fotoizstāde „Nepazīstamie eiropieši”, kas tapusi sadarbībā ar Austrijas vēstniecību Latvijā. Izstādes atklāšanā piedalīsies Austrijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Hermīne Popellere /Hermine Poppeller/.
Eiropā ir ap 50 etnisku grupu, par kuru esamību, vēsturi, valodu un kultūru mēs zinām ļoti maz.
 
Austriešu fotogrāfs un mediju zinātnieks Kurts Kaindls un rakstnieks Karls Markuss Gauss ir apmeklējuši sešas no tām. Dokumentējot šo cilvēku zemi, kultūru un sadzīvi, viņi mēģinājuši atbildēt uz jautājumu, kas ir tas, kas cilvēkiem liek palikt uzticīgiem savām saknēm un valodai, kura nav sastopama nekur citur pasaulē un ko runā varbūt tikai daži tūkstoši cilvēku. „Mūsu mērķis bija uzzināt, kā dzīvo cilvēki, kuru valoda ir pastāvīgās iznīcības briesmās un kuru kultūra teju var kļūt par muzeja eksponātu, kā jūtas cilvēki, kas apzinās, ka starp viņiem var būt pēdējais Sarajevas sefards, pēdējais Dienviditālijas albānis, pēdējais Balkānu aromūnis, pēdējais Lusatijas sorbs,” raksta Karls Markuss Gauss.
 
Melnbaltajās fotogrāfijās redzami sorbi (slāvu izcelsmes etniska grupa Vācijas dienvidaustrumos), aromūņi (aromuns, grieķu izcelsmes ļaudis, kas dzīvo Balkānos, īpaši Maķedonijā), albāņu pēcteči arbereši /arb?resh?/, kas kopš viduslaikiem dzīvo Kalabrijā Itālijas dienvidos, gotšīri (gottscheers, ģermāņu izcelsmes etniskā grupa Slovēnijā), Sarajevas sefardi (sephardim, ebreji, kuru senči dzīvojuši Spānijā un Palestīnā) un romu etniskās grupas dögewö pārstāvji Slovākijā.
 
Izstāde no 5. jūnija līdz 3. jūlijam būs skatāma Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53, 7. stāvā.
Informācija pa tālr. 67037128, 67037130, kā arī RCB mājaslapā www.rcb.lv.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Rīgas Centrālās bibliotēkas Publicitātes nodaļas vadītāja
Daina Ģeibaka
Tālr.: 67607562