Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku konsultatīvā centra Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes literatūras lasītavā iespējams aplūkot unikālu reģionālo laikrakstu preses klipu izstādi "Latvijas bibliotēkas var! Publisko bibliotēku aktivitātes 2011. gadā".

Pozitīvi vērtējams, ka daudzām publisko bibliotēku aktualitātēm reģionālajos laikrakstos atvēlēta būtiska vieta, kas liecina par veiksmīgu sava darba publicitāti. Īpaši daudz publikāciju pieejams par Bauskas, Alūksnes, Preiļu, Aizkraukles un Pierīgas bibliotēkām. Diemžēl ir publiskās bibliotēkas, par kurām ir tikai pāris publikāciju.


Izstāde sniedz ieskatu par to, kā publiskās bibliotēkas veidojas par kultūras, izglītības, moderno komunikāciju un mākslas centriem, telpu renovācijas rezultātā pat par mazajām gaismas pilīm. Pateicoties jaunām informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, bibliotēkas kļūst par jauno mēdiju centriem un multifunkcionālām brīvā laika pavadīšanas vietām. Bibliotekāri atzīst, ka grāmatas internets vēl neapdraud, līdz ar to bibliotēka – vieta, kur tikties visai ģimenei. Izstādē tiek pozicionēti arī sekojoši viedokļi: bibliotēka ir vieta, kur cilvēki rada ģeniālus darbus, kā arī – bibliotēka ir bankas un pasta filiāle.


Izstādē eksponētie materiāli apliecina, ka bibliotēka nav zaudējusi savu lomu vietējā sabiedrībā, mainījies vienīgi bibliotēku pakalpojumu raksturs – tā sen vairs nav tikai grāmatu izsniegšanas vieta, bet sazarots informācijas centrs un daļai sabiedrības bibliotēka ir ļoti svarīga viņu ikdienas gaitās.


Preses publikācijās uzsvērta bibliotekāra kā centrālās personas loma iepriekš minēto pakalpojumu īstenošanā un veiksmīgā realizēšanā. Bibliotekāri ir magnēti, gaismas nesēji, gudri, izglītoti, radoši, zinoši... Un galvenā atziņa: bibliotekārs izdara daudz – veicina lasīšanu, piesaista jaunus lasītājus un brīvprātīgos palīgus, palīdzēt apgūt datoru un internetu gados vecākiem lasītājiem, realizē jaunus inovatīvus pakalpojumus, īsteno projektus, piedalās dažādos profesionālās pilnveides pasākumos un konkursos, organizē vietējās sabiedrības kultūras dzīvi... Lasītāji steidz uz bibliotēkām kā skudriņas uz pūzni, turklāt nebaidās atzīt bibliotēkas nozīmīgumu ceļā uz labāku dzīvi, bibliotēkās puiši ieskatās meitenēs, bērni zīmē dzejoļus, bibliotēkas tiek pieskandinātas ar dziesmām un notiek vēl daudz kas radošs un interesants. Bibliotekāri rīko pat nakts aktivitātes – piemēram, Nesēdi tumsā….


Izstādi "Latvijas bibliotēkas var! Publisko bibliotēku aktivitātes 2011. gadā" varēs apskatīt LNB Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes literatūras lasītavā no 2012. gada 15. februāra līdz 16. martam.

Ziņu sagatavoja:
Evija Vjatere
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku konsultatīvā centra vadītāja
Tālr.: 67969130

Inta Dubovska
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku konsultatīvā centra galvenā bibliotekāre
Tālr.: 67312808

Tagi: Izstādes, Bibliotēku darbs