Rīga, 19.maijs, LETA. Ministru kabinets 19. maijā atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) lūgumu un no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra 58 333 latus, lai Latvijas Nacionālā bibliotēka varētu nodrošināt samaksu par krājuma "Terra Mariana" izdošanu.
2007. gada 22. maijā toreizējā ārlietu ministra Arta Pabrika klātbūtnē Vatikānā tika parakstīts līgums starp Latvijas Nacionālo bibliotēku un Vatikāna Apustulisko bibliotēku par unikālā albuma "Terra Mariana" faksimilizdevuma izdošanu un zinātnisko komentāru sagatavošanu.
 
Kā toreiz informēja LNB direktors Andris Vilks, paredzēts izgatavot desmit identiskas kopijas, kā arī 1000 šī krājuma samazināta izmēra pilnīgus izdevumus.
 
Romas pāvestam Leo XIII 1888. gadā dāvinātais albums "Terra Mariana" vēsta par kristīgās ticības izplatīšanos Latvijā un Igaunijā - kādreizējā Livonijā, ko mēdz dēvēt par Marijas zemi (Terra Mariana). Tajā atrodams bagātīgs vizuālais un tekstuālais materiāls par Livonijas pilīm, pilsdrupām, baznīcām, senu dižciltīgu dzimtu ģerboņiem.
 
Albums izgatavots vienā eksemplārā, un pašlaik tas pieejams tikai Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā.
 
Albuma "Terra Mariana" tiražēšanas izdevumu segšanai 2007. gada valsts budžeta grozījumos netika paredzēti finanšu līdzekļi, arī LNB rīcībā nav brīvu finanšu resursu, lai nodrošinātu albuma "Terra Mariana" tiražēšanas izdevumu apmaksu.
 
Ar Ministru kabineta 2007. gada 5. decembra rīkojumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem tika piešķirti 42 168 lati albuma "Terra Mariana" izdošanas darbu apmaksai, lai LNB varētu veikt apmaksu par izdevniecības "Franco Cosimo Panini Editore S.p.a." sagatavotā krājuma "Terra Mariana" 1000 samazināto faksimilizdevumu drukāšanu.
 
Kultūras ministrija izdevumus krājuma "Terra Mariana" desmit pilno faksimilizdevumu izdošanai nevar nodrošināt likumā "Par valsts budžetu 2009. gadam" piešķirto līdzekļu ietvaros, jo, valdībai nosakot izdevumu samazinājumu apjomus, netika ņemtas vērā uzņemtās starptautiskās saistības un Kultūras ministrijas budžetā nav brīvu finanšu resursu, kurus varētu piešķirt krājuma izdošanai, teikts rīkojuma projektam pievienotajā paskaidrojuma rakstā.
 
Ņemot vērā iepriekš minēto, Kultūras ministrija lūdza no Finanšu ministrijas apakšprogrammas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt 58 333 latus, lai LNB varētu nodrošināt samaksu par krājuma "Terra Mariana" desmit pilno faksimilizdevumu izdošanu.
 
 
Kaspars Dzenis LETA
Copyright © LETA