Rīga, 14. maijs, LETA. Šonedēļ Francijas parlamentā pieņemts likums par darbu aizsardzību internetā, kas nosaka ļoti stingru interneta pirātisma apkarošanu, bet Latvija tikmēr vēl ir šī ceļa pašā sākumā, aģentūru LETA informēja biedrības "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše.
Kā norādīja Kārše, likumu neievērošana digitālajā vidē jau ilgu laiku visā pasaulē rada milzīgus zaudējumus radošo industriju pārstāvjiem - mūziķiem, komponistiem, tekstu autoriem, filmu veidotājiem un citiem.
 
Francijas jaunpieņemtais likums paredz izveidot institūciju, kas nodarbosies ar interneta pirātisma apkarošanu. Likums paredz, ka pieķertajiem pārkāpējiem varēs piemērot vēl nebijuši bargus sodus - sākot no interneta atslēgšanas līdz pat lielam naudas sodam un reālai brīvības atņemšanai.
 
Starptautiskā Autoru un komponistu biedrību konfederācija (CISAC) ir izplatījusi paziņojumu, kurā 222 pārstāvēto autortiesību organizāciju visā pasaulē vārdā izsaka gandarījumu par Francijas lēmumu, norādot, ka šis likums sabiedrībai iemācīs "inteliģentu atbildību".
 
Autoru biedrību konfederācija apstiprina daudziem grūti pieņemamo faktu, ka autortiesības ir jāievēro arī internetā, un autors ir pelnījis atlīdzību par savu darbu lietošanu jebkurā vidē, vēstīja Kārše.
 
Visas pasaules autortiesību organizācijas, tostarp AKKA/LAA, pārstāvošās konfederācijas CISAC ģenerāldirektors Ēriks Batists ir pārliecināts, ka šis likums neatrisinās visas problēmas kā uz burvju nūjiņas mājienu. Taču šī teksta lielākais spēks slēpjas tajā, kas tas cilvēku apziņā nostiprinās autortiesību ekonomiskā aspekta pamatprincipus.
 
"Šodien tūkstošiem cilvēku nodarbojas ar dažādu darbu radīšanu. Radošajai brīvībai un kultūras attīstībai nav nākotnes, ja turpināsies masveidīga darbu laupīšana, atņemot autoriem viņu tiesības uz darbu, atņemot līdzekļus radošajām industrijām un, visbeidzot, sabiedrībai atņemot pašai sev iespēju tikt pie jauniem darbiem, bez kuriem neviena kultūra nav dzīvotspējīga," uzskata Batists.
 
Pēc CISAC domām, Francijas likums ir rezultāts autorus pārstāvošo organizāciju, radošo industriju un interneta pakalpojumu sniedzēju vēlmei sadarboties. Par šo gadījumu kā pozitīvu piemēru un iespējamu precedentu citām valstīm Francijas Kultūras un komunikāciju ministre Kristīne Albanela plāno runāt arī Vispasaules autortiesību sanāksmē, kas šī gada jūnijā notiks Vašingtonā.
 
Kārše uzsvēra, ka Latvijā pašlaik nav darīts nekas, lai ar likumu veicinātu autoru darbu aizsardzību interneta vidē. Tādēļ sabiedrībā ir izveidojies priekšstats, ka internets ir kā džungļi, kur viss pieejams par velti un bez atļaujas, kur likumi un sods neeksistē.
 
"Interneta lietotāji nav atvērti diskusijai, lielākā daļa pat domās nepieļauj iespēju, ka arī internetā eksistē likums. Lai situācija mainītos un arī mūsu valstī autori un radošo industriju pārstāvji justos droši par savu darbu aizsardzību internetā, lai mainītos sabiedrības uzskati un attieksme, pirmkārt, kā to apliecina Francijas piemērs, ir nepieciešama valdības līdzdalība," apgalvoja Kārše.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA