12. maijs, DIENA. Gandrīz desmit atklātās vēstules ar aicinājumu glābt unikālos Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas (LAB) krājumus no iznīcināšanas vai pretēji — sadalīt LAB, uzkurinājušas kaislības Latvijas zinātnieku aprindās. Izglītības un zinātnes (IZM) un Kultūras ministrijas (KM), kas šobrīd mēģina vienoties par LAB krājumu sadali, apgalvo, ka naudas izteiksmē nenovērtējamās vērtības reformu laikā netiks apdraudētas. LAB aizstāvji tam netic, uzskatot, ka pārmaiņas unikālo krājumu iznīcinās.
To, ka LAB, iespējams, sadalīs, bibliotēkā "no paziņām" uzzinājuši maija sākumā. Tā kā līdz pat šai nedēļai IZM, kuras pakļautībā ir LAB, oficiālas ziņas nav sniegusi, LAB pārstāvji baidās, ka bibliotēkas sadalīšana varētu noritēt pēc Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa vēstulē premjeram Valdim Dombrovskim (datēta ar 20. aprīli) ieteiktā plāna.
 
Vēstulē P. Apinis, kura pārstāvētajai Latvijas Medicīnas bibliotēkai (LMB) gada sākumā draudēja pievienošana kādas augstskolas bibliotēkai, ierosina sadalīt LAB, nododot daļu krājumu LMB. Savukārt LAB "humanitārās nodaļas" tiktu nodotas KM, tas ir, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB), līdz jaunās ēkas uzcelšanai izvietojot krājumus Silakroga krātuvē. V. Dombrovskis vēstuli pāradresēja IZM, kas ierosinājumu dalīt LAB atbalstīja. KM pagājušajā nedēļā apstiprināja, ka uzskata par "lietderīgu" LAB Rokrakstu un reto grāmatu nodaļu un Misiņa bibliotēkas pievienošanu LNB. Tikmēr speciālisti norāda, ka krājumu pievienošana LNB saturiski ir iespējama, bet Silakroga krātuve nav retumu glabāšanai piemērota, apdraudot to saglabāšanu. LAB Rokrakstu un reto grāmatu nodaļa glabā kolekciju, kurā ir arī unikālas inkunābulas, arhīvi, rokraksti, kas datēti sākot ar 13. gadsimtu. Misiņa bibliotēka uzskatāma par pasaules mērogā unikālu letonikas kolekciju.
 
Sarunas par LAB reogranizāciju IZM sāk šonedēļ. Tajās aicināti piedalīties vairāku bibliotēku pārstāvji. Pirmdien IZM uzdeva LAB līdz 20. maijam sagatavot priekšlikumus bibliotēkas attīstībai, uzsverot, ka likvidēt to negatavojas, tomēr jautājums par LAB atdošanu paliekot KM dienaskārtībā. Neoficiāli tiek pieļauts, ka LAB dabaszinātņu un inženierzinātņu literatūras krājumus varētu sadalīt Latvijas augstskolu bibliotēkas, atbilstoši to akadēmiskajam novirzienam. KM izteikusi gatavību, "ja IZM oficiāli ierosinās", pārņemt retumus. Tomēr KM uzsver, ka vēlamā gadījumā IZM krājumu nodotu līdz ar ēku Rūpniecības ielā, kurā šobrīd izvietota Misiņa bibliotēka. "Ja tikai krājumu, tad var tikt apsvērts Silakrogs," saka KM preses sekretāre Dace Vizule.
 
Kā norāda LNB vadītājs Andris Vilks, "kad būs uzbūvēta ēka, Misiņi var dabūt veselu stāvu. Ja saglabā ēku Rūpniecības ielā, Misiņus varam pārņemt, saglabājot krājumu nemainīgu." Citu LAB krājumam piemērotu telpu un lieka finansējuma LNB nav, bet krājuma izvietošanu Silakrogā A. Vilks uzskata par neiespējamu.
 
Konceptuāli pievienoties LNB Misiņa bibliotēka neiebilst, bet, kā norāda tās vadītāja Anna Šmite, "vienīgi ja pievieno kā Misiņa bibliotēku, nesadalot fondu". Ja krājums tiks dalīts vai izvietots Silakrogā, bibliotēka apsvērs iespēju tiesāties, uzskatot, ka spēkā bibliotēkas dibinātāja Jāņa Misiņa un Rīgas pilsētas 1925. gada līguma noteikumi, kas paredz kolekcijas nedalāmību.

Zane Radzobe
DIENA
 
 
Raksts pārpublicēts no portāla www.diena.lv