Rīga, 11. maijs, LETA. 11. maijā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) notikušajā sanāksmē par Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas tālāko attīstību un darbību sanāksmes dalībnieki uzdeva bibliotēkas vadībai līdz 20. maijam sagatavot priekšlikumus par tās tālāko attīstību, aģentūrai LETA pēc sanāksmes pastāstīja IZM valsts sekretāra vietniece Kristīne Vāgnere.
Kā norādīja Vāgnere, pēc šo priekšlikumu saņemšanas tiks tālāk lemts par bibliotēkas nākotni.
 
Viņa arī uzsvēra, ka IZM negatavojas bibliotēku likvidēt, tomēr no dienaskārtības nav noņemts jautājums par iespējamo bibliotēkas nodošanu Kultūras ministrijai (KM).
 
Izglītības un zinātnes ministres padomniece komunikāciju jautājumos Agnese Korbe uzsvēra, ka bibliotēkas nodošana KM ir tikai viens no iespējamiem variantiem un varētu tikt izskatīta arī daļēja tās krājumu nodošana Latvijas augstskolām, tomēr konkrēti lēmumi tiks pieņemti tikai pēc minēto priekšlikumu saņemšanas.
 
Vienlaikus Vāgnere arī norādīja, ka IZM neatbalsta Misiņa bibliotēkas fondu dalīšanu.
 
Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere sarunā ar aģentūru LETA pagaidām atturējās minēt konkrētus priekšlikumus par bibliotēkas nākotni, norādot, ka šīs nedēļas laikā plānots sasaukt iestādes vadošo darbinieku un konsultatīvās padomes sēdi priekšlikumu izstrādei.
 
Jautāta par iespējamo Misiņa bibliotēkas reorganizāciju, viņa norādīja, ka tas ir bijis tikai viens no variantiem, ko līdz sanāksmei būtu pāragri apspriest.
 
"Viss šis priekšlikums ir pamatā virzīts uz to, ka valstij nav naudas un ir jāmeklē, kādus izdevumus vēl varētu optimizēt," sacīja Kocere, "mēs jau daudz esam samazinājuši, un nevaru pateikt, ko vēl varētu ietaupīt."
 
Jau ziņots, ka kultūras ministrs Ints Dālderis (TP), 29. aprīlī tiekoties ar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātiem, pieļāva iespēju, ka Misiņa bibliotēku varētu nodot Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB), bet Akadēmisko bibliotēku apvienot ar augstskolu bibliotēkām, sadalot krājumu atbilstoši augstskolu profilam.
 
Kamēr netiks uzcelta plašā "Gaismas pils", LNB varētu pietrūkt telpu Misiņa bibliotēkas krājuma glabāšanai, tāpēc daļu grāmatu, pēc ministra domām, varētu uz laiku izvietot LNB grāmatu krātuvē Silakrogā.
 
Šī informācija izsauca asu deputātes Janīnas Kursītes (PS) reakciju, kura pauda sašutumu par šādu ieceri, kas, viņasprāt, nozīmētu Misiņa bibliotēkas faktisku likvidāciju.
 
Dālderis deputātiem paziņoja, ka "lēmums vēl nav pieņemts, pagaidām ir bijis tikai mutisks izglītības un zinātnes ministres ierosinājums".
 
Tomēr šāds jautājums tika izskatīts jau 24. aprīļa valdības ārkārtas sēdē, kad izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) paziņoja, ka Latvijas Akadēmisko bibliotēku plānots nodot Kultūras ministrijai, vienlaikus mainot tās statusu no valsts aģentūras uz iestādi.
 
 
Katrīna Slišāne LETA
Copyright © LETA