Rīga, 23. apr., LETA. Šodien, atzīmējot Pasaules grāmatu dienu, visās "Jāņa Rozes" grāmatnīcās lasītāji "Jāņa Rozes apgāda" grāmatas varēs iegādāties ar 23% atlaidi.
Šāda akcija ir iespēja cilvēkiem tikt pie kārotajām grāmatām ar mazākiem izdevumiem visiem tik grūtajā laikā, aģentūru LETA informēja SIA "Jānis Roze" reklāmas projektu vadītājs Jānis Pinkulis.
 
Kopš pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme grāmatām tika paaugstināta no 5% uz 21%, to pārdošanas apjomi Latvijā ievērojami samazinājušies un nākotnes prognozes ir vēl drūmākas, apgalvoja Pinkulis.
 
Atbalstu Latvijas Grāmattirgotāju asociācijai cīņā par PVN likmes samazināšanu izteikušas vairākas starptautiskās organizācijas - Eiropas Rakstnieku padome, Eiropas Grāmattirgotāju federācija, Eiropas Izdevēju federācija un Zviedrijas Izdevēju asociācija.
 
Šīs organizācijas nosūtījušas atklātas vēstules Latvijas jaunajai valdībai, aicinot to atcelt iepriekšējās valdības pieņemto lēmumu un grāmatniecības nozarei piemērot zemāko iespējamo PVN likmi, kāda tā ir 24 no 27 Eiropas Savienības valstīm.
 
Pinkulis stāstīja, ka 23. aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēta kā Grāmatu diena. Tradīcija 23. aprīlī - Svētā Jura vai latviešiem Jurģu dienā - dāvināt saviem mīļajiem grāmatas un rozes līdz mums ir atceļojusi no Spānijas provinces Katalonijas. Tur vēl tagad ir dzīva leģenda par gudro svēto Juri, kas pārvarēja tumsonīgo māņticību un izglāba princesi no pūķa nagiem. Tai vietā, kur ievainotā pūķa asinis skāra zemi, uzplauka sārta roze. Kopš tā laika ik gadu 23.aprīlī, pieminot šo varoņdarbu, ļaudis mēdz dāvināt cits citam grāmatas un rozes. Katalonijā šī tradīcija ir ļoti spēcīga, un tāpēc šajā nedēļā tiek pārdota puse no visa gada grāmatu apjoma jeb apmēram 400 000 eksemplāru.
 
Savukārt "Autortiesību komunicēšanās un konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības" Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše aģentūru LETA iepriekš informēja, ka pirmo reizi Pasaules grāmatu un autortiesību diena atzīmēta 1923. gadā Spānijā, lai godinātu rakstnieka Migela de Servantesa nāves atceres dienu. Sākotnēji tie bijuši Katalonijas nacionālie svētki, taču kopš 1995. gada UNESCO 23. aprīli ir noteikusi par Pasaules grāmatu un autortiesību dienu. Šī diena ir ne vien slavenā "Dona Kihota" autora Migela de Servantesa nāves diena, bet arī Viljama Šekspīra nāves diena. Tāpat tieši šajā dienā dzimuši vai miruši tādi pasaulslaveni autori kā Vladimirs Nabokovs, Moriss Drions, Manuels Valhejo, Haldors Laksness un citi. Pasaules grāmatu un autortiesību dienas mērķis ir godināt grāmatu autorus, kā arī aicināt cilvēkus pievērsties gan grāmatu lasīšanai, gan rakstīšanai, gan autoru tiesību aizsardzībai.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA