LR Kultūras ministram I. Dāldera k-gam
LR Kultūras ministrija
K. Valdemāra iela 11a
Rīga, LV-1364, Latvija
 
 
Samazināts PVN grāmatām Zviedrijā ir veicinājis lielākus pārdošanas apjomus un zemākas cenas.
 
Atsaucoties uz mūsu bijušā prezidenta Jonas Modig, kurš nesen apmeklēja Rīgu, lai piedalītos Latvijas grāmattirgū, ziņojumu, ar šo vēstuli vēlamies uzsvērt savu pārliecību, ka samazināts PVN grāmatām veicina to pārdošanas apjomu un nodrošina zemākas cenas.
 
Esam pārliecināti, ka grāmatām ir nepieciešami un svarīgi piemērot samazinātu PVN, jo tas nodrošina zemāku grāmatas cenu, kas savukārt palielina grāmatu pieejamību pircējam. Pazemināts PVN grāmatām veicina lasīšanu, izglītību un kultūru, kas ir ikvienas demokrātiskas iekārtas stūrakmens. Zviedrijā PVN grāmatām tika samazināts 2002. gada 1. janvārī – no 25 uz 6 procentiem. Šobrīd izjūtam šī lēmuma pozitīvās sekas. Vēl nekad grāmatu cenas nav bijušas tik zemas un pārdošanas apjomi – tik lieli. Esam pilnīgi pārliecināti, ka samazinātais PVN grāmatām ir liels ieguvums un ikviens Zviedrijas iedzīvotājs ir ieguvējs – ne tikai grāmattirgotāji.
 
Eiropas ministru padome jau 1991. gadā vienojās veicināt dalībvalstis, lai tās piemērotu samazinātu PVN grāmatām. Nesen Ekonomikas un finanšu padome pieņēma politisku lēmumu, kas atļauj visām dalībvalstīm piemērot samazinātu PVN grāmatām.
 
Mēs saprotam, ka līdz ar PVN palielināšanu grāmattirdzniecības apjomi Latvijā ir samazinājušies par 30 un vairāk procentiem, un uzskatām, ka šo tendenci var apturēt un novērst, Latvijā samazinot PVN grāmatām.
 
 
Informāciju sagatavoja:
 
Kristina Ahlinder
Zviedrijas Izdevēju asociācijas izpilddirektore
 
Kjell Bohlund
Zviedrijas Izdevēju asociācijas prezidents