2009. gada Bibliotēku nedēļā Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) bibliotēku nozares speciālistiem sarūpējusi īpašu dāvanu — profesionālo žurnālu "Bibliotēku Pasaule", ko līdz šim tā izdeva tipogrāfiskā veidā, turpmāk izdos elektroniskā formātā un piedāvās internetā bez maksas. Tādējādi LNB demonstrēs atbalstu zināšanu brīvpieejas politikai, par ko dedzīgi cīnās bibliotekāri visā pasaulē.

Izdevums pieejams LNB tīmekļa vietnē.

 

"Bibliotēku Pasaule" ir vienīgais periodiskais izdevums, kas aptver plaša spektra bibliotēku nozares problemātiku, piedāvā inovatīvas bibliotēkzinātnes un radniecīgo nozaru koncepcijas un atziņas, iepazīstina ar jaunākajiem bibliotēkvēstures un grāmatniecības pētījumiem, Latvijas un ārzemju bibliotēku aktualitātēm.

 

Bibliotēku nedēļas ietvaros LNB tīmekļa vietnē publicēti divi jaunākie (44. un 45.) žurnāla numuri. Pakāpeniski tajā tiks ietverts žurnāla pilntekstu digitālais arhīvs, papildinot LNB ciparoto periodisko izdevumu kolekciju.

 

Jaunākajā, 45. numurā, piedāvājam izlasīt:

 • "Somijas bibliotēkas — krīzes mācība" — par to, kā Somijas veiksmīgais pretkrīzes plāns ļāva mazajai ziemeļvalstij ne vien pārvarēt 20. gadsimta 90. gadu tautsaimniecības krīzi, bet kļūt par vienu no konkurētspējīgākajām pasaulē. Veiksmes pamatā — atzinums, ka svarīgākais līdzeklis ceļā uz panākumiem ir zināšanas, un mērķtiecīgs ievērojamu finanšu līdzekļu piešķīrums "zināšanu ietilpīgajām" industrijas nozarēm, pētniecībai un izglītībai, toskait publiskajām bibliotēkām.
   
 • "Apvienotā bibliotēka: veiksmes iespēja" — apvienotā (integrētā) bibliotēka ir izaicinājums ne tikai matemātikai, pierādot, ka "1+1" ir vairāk nekā divi, bet arī tradicionālo bibliotēku piekritējiem. Tā nojauc robežas starp gadsimtiem pastāvējušiem atšķirīgiem bibliotēku veidiem, mērķiem un uzdevumiem, ieviešot jaunu izpratni par bibliotēku kā daudzfunkcionālu kultūras un zināšanu centru 21. gadsimta lasītājam.
   
 • "Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcija "Periodika""2008. gada jūlijā atklātā jaunā Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas "Letonica" kolekcija "Periodika", izpaliekot dārgām, vērienīgām publicitātes kampaņām, īsā laikā guvusi plašu rezonansi sabiedrībā. Kolekcijas veidotāju mērķis — padarīt digitāli pieejamu visu Latvijas nacionālo periodiku, kopā aptuveni 6 miljonus periodisko izdevumu lappušu.
   
 • "Bibliotekārs un lasītājs virtuālajā vidē" — vai virtualizētajā pasaulē bibliotēkas drīz nekļūs par ekskluzīvām vietām, kur cilvēcisku saskarsmi no akūta cilvēcisko kontaktu deficīta sirgstošajai sabiedrībai piedāvā bez maksas?
   
 • "Caur cenzūras adatas aci: Jānis Medenis (1903 – 1961)" — literārais terors, neskaitāmu pazemojumu virkne un rupji darbu kropļojumi — nežēlīgas padomju cenzūras liecības atklātas Ainas Štrāles pētījumā par padomju varas represētā talantīgā dzejnieka Jāņa Medeņa darbu izdevumiem 20. gadsimta 50. gados.
   
 • Bērni un jaunieši bibliotēkās — uzzināsiet, kas ir Freestyle bibliotēka — jauniešu piesaistes veids lasīšanai Vācijā. Rakstnieks Māris Rungulis, noskaidrojis, ko jaunieši gaida no literatūras, nonācis pie satraucošām atziņām. Literatūrzinātniece Sandra Okuņeva vērtē latviski tulkotās literatūras klāstu pusaudžiem. Savukārt Lielbritānijas lasīšanas veicināšanas speciālists Deivids Kendals pārliecinoši argumentē, kādēļ internets "nenogalinās" grāmatas un lasīšanu.
   
 • "Latvijas Universitātes bibliotēkas darbinieku pieredzes apmaiņas brauciens uz Islandes bibliotēkām" — Gulfosa ūdenskritums, geizeru ieleja, digitalizētās senās Islandes kartes un islandiešu viduslaiku literatūra, unikālais Sieviešu vēstures arhīvs, projekts Icelandic web, periodisko izdevumu digitālā bibliotēka Timarit — kontrastainās uguns un ledus zemes spilgtie iespaidi rosinājuši Latvijas Universitātes bibliotēkas kolēģus dalīties ceļojuma piezīmēs ar žurnāla lasītājiem.
   
 • ""Terra Mariana" atkārtotās izdošanas priekšvēsture" — antikvārais retums — 1888. gadā Romas pāvestam Leonam XIII (1810–1903) dāvinātais greznais albums "Terra Mariana" — piedzīvojis otro atdzimšanu Latvijā. Izgatavotas 10 identiskas un 1000 samazināta izmēra albuma kopijas, līdz ar to unikālais izdevums būs pieejams ikvienam Latvijas kultūrvēstures interesentam.
   
 • Ārzemju bibliotēku notikumi: Aizliegto grāmatu nedēļa ASV; Kārdifas (Velsa, Lielbritānija) iedzīvotāju uzvara pār pilsētas bibliotēkas retumu iztirgotājiem; neklātienes ekskursija pasaules lielākajā klostera bibliotēkā Admontā (Austrija), kas pēc restaurācijas atdzimusi pirmējā skaistumā.

Visi, kas jūtas piederīgi bibliotēku pasaulei, tiek aicināti iesaistīties žurnāla veidošanā!

 

Redakcijas adrese:

Tērbatas ielā 75-311, Rīgā, LV-1001
Tālr.: +371 67969132

e-pasts: Biblioteku.Pasaule@lnb.lv.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Marlēna Krasovska

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļas galvenā bibliotekāre 

www.lnb.lv