Rīga, 21. apr., LETA. Jau ceturto gadu biedrība "Autortiesību komunicēšanās un konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) iesaistīsies projektā "Autoru dienas", organizējot dažādus pasākumus, lai paaugstinātu sabiedrības informētību par autortiesībām un veicinātu autortiesību ievērošanu Latvijā.
"Autoru dienas" būs veltītas Pasaules grāmatu un autortiesību dienai, kas tiek atzīmēta 23. aprīlī, un Pasaules intelektuālā īpašuma dienai 26. aprīlī, aģentūru LETA informēja AKKA/LAA Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše.
 
"Autoru dienu" mērķis ir akcentēt būtiskākos autortiesību jautājumus, informēt sabiedrību par autoru ieguldījumu Latvijas kultūrā un viņu autortiesībām, to būtību un īstenošanu.
 
Šogad, organizējot atvērto durvju dienu pasākumus biedrībā, lielākā uzmanība tiks pievērsta studentu - topošo kultūras darbinieku un citu ar autortiesībām saistītu specialitāšu pārstāvju - izglītošanai par autortiesību jautājumiem, kas būs būtiski studentu turpmākajās darba gaitās.
 
Atvērto durvju dienās biedrība piedāvā studentiem iepazīties ar autortiesību administrēšanas darbu, dodoties ekskursijā pa biedrības telpām un dzīvē apskatot to, kā notiek līgumu slēgšana ar autoriem, kā tiek aprēķināta un autoriem sadalīta atlīdzība par viņu darbu lietošanu, būs iespēja paviesoties Autortiesību muzejā un uzzināt par autortiesību rašanos un attīstību, kā arī uzzināt praktiskas lietas, kas būs noderīgas studentu tālākajās darba gaitās, piemēram, kādos gadījumos ir nepieciešama licence autordarbu lietošanai, kāds ir licences iegūšanas process, kādus dokumentus nepieciešams iesniegt, kā tiek noteikts atlīdzības lielums autoru darbu izmantošanai un kā samaksātā atlīdzība tiek sadalīta autoriem.
 
Pirmo reizi Pasaules grāmatu un autortiesību diena atzīmēta 1923. gadā Spānijā, lai godinātu rakstnieka Migela de Servantesa nāves atceres dienu. Sākotnēji tie bijuši Katalonijas nacionālie svētki, taču kopš 1995. gada UNESCO 23. aprīli ir noteikusi par Pasaules grāmatu un autortiesību dienu. Šī diena ir ne vien slavenā "Dona Kihota" autora Migela de Servantesa nāves diena, bet arī Viljama Šekspīra nāves diena. Tāpat tieši šajā dienā dzimuši vai miruši tādi pasaulslaveni autori kā Vladimirs Nabokovs, Moriss Drions, Manuels Valhejo, Haldors Laksness un citi. Pasaules grāmatu un autortiesību dienas mērķis ir godināt grāmatu autorus, kā arī aicināt cilvēkus pievērsties gan grāmatu lasīšanai, gan rakstīšanai, gan autoru tiesību aizsardzībai.
 
Savukārt, lai pievērstu sabiedrības uzmanību intelektuālā īpašuma aizsardzībai, kopš 2000.gada visās "World Intellectual Property Organization" (WIPO) dalībvalstīs 26. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules intelektuālā īpašuma diena. Šāds datums ir noteikts par godu vispasaules intelektuālā īpašuma aizsardzības organizācijas WIPO dibināšanai 1970. gada 26. aprīlī.
 
Pasaules intelektuālā īpašuma dienas laikā visās WIPO dalībvalstīs notiek dažādi pasākumi ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību tam, kāda nozīme un ietekme intelektuālajam īpašumam, tostarp autortiesību aizsargātiem darbiem, ir ikviena cilvēka dzīvē, paaugstināt sabiedrības izpratni par intelektuālā īpašuma aizsardzības nozīmi dažādu inovāciju radīšanā, pagodināt visus autorus un izgudrotājus, kā arī veicināt intelektuālā īpašuma aizsardzību.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA