Daugavpils, 9. apr., LETA. No 14. aprīļa līdz 19. aprīlim Jēkabpilī notiks Čehijas kultūras dienu pasākumi, aģentūru LETA informēja Jēkabpils pilsētas pašvaldībā.
Visu nedēļu pilsētas kultūras un izglītības iestādēs risināsies tematiskie pasākumi, kas ļaus tuvāk iepazīties ar Čehijas vēsturi un kultūru. No 14. aprīļa Jēkabpils Tautas nama Baltajā zālē būs apskatāma Čehijas Ārlietu ministrijas izstāde "The best of..." (Vislabākais no Čehijas), kas dod iespēju virtuāli apceļot Čehijas vēl neiepazītās vietas. Jēkabpils bibliotēkās būs izkārtotas čehu literatūras izlases. Savukārt Jēkabpils pilsētas bērnu bibliotēka rīkos konkursu par Čehiju 5.-7. klases skolēniem "Štafliks, Špagetka un Vārna".
 
Jaunākie pilsētnieki Čehiju varēs iepazīt pasakās Jēkabpils galvenās bibliotēkas organizētajās pēcpusdienās bērnudārzos "Zvaniņš" un "Kāpēcītis". Aktīvi čehu kultūras dienās iesaistīsies arī pilsētas vispārizglītojošās skolas, kurās tiks organizētas tematiskās viktorīnas, veidotas informatīvās izstādes un rīkotas tematiskās stundas par Čehijas literatūru, mūziku, vēsturi un ģeogrāfiju. Savukārt Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā piektdien plkst. 18 paredzēts tematisks pasākums-diskotēka.
 
Nedēļas nogalē, 18. aprīlī, plkst. 16 jēkabpiliešus uz ģimenes pēcpusdienu "Čehijas pasaku un ceļojumu pasaulē" aicinās Jēkabpils vēstures muzejs. Pasākuma gaitā bērniem tiks piedāvāta tikšanās ar slavenāko čehu multfilmu un pasaku varoņiem. Savukārt pieaugušie "Latvia Tours" prezentācijā varēs iepazīties ar iecienītākajiem tūrisma maršrutiem Čehijā.
 
Svētdien, 19. aprīlī, Čehijas kultūras dienu noslēgumā paredzēti vērienīgi koncerti. Jēkabpils Tautas nama Lielajā zālē koru koncertā muzicēs Foerstera kamerkoris no Čehijas un sieviešu koris "Unda" no Jēkabpils. Savukārt Krustpils kultūras namā plkst. 18 sāksies ansambļa "Džeski gloss" koncerts.
 
Čehija par neatkarīgu valsti kļuva 1993. gada janvārī, kad sadalījās Čehoslovākija. Pirms Otrā pasaules kara Čehoslovākija bija viena no desmit pasaules rūpnieciski attīstītākajām valstīm. Automobiļu, darbgaldu un citu inženiertehnisko izstrādājumu ražošana joprojām ir svarīgas Čehijas tautsaimniecības nozares.
 
Čehijas galvaspilsētai Prāgai ir vairāk nekā 1000 gadu, un tā ir bagāta ar dažādu stilu vēsturisko arhitektūru. Pasaules gidi Čehiju ir nodēvējuši par tūristu un ceļotāju paradīzi.
 
Latviju un Čehiju saista aktīvi un plaši kultūras sakari. Mazāk zināms varbūt ir fakts, ka latviešu un čehu kultūrvēsturiskā sadarbība ilgst vismaz trīs gadsimtus. Sakaru starp Latviju un Čehiju izveidi sekmēja čehu un latviešu nacionālā atmoda 19. gadsimta otrajā pusē.
 
 
Ivars Soikāns LETA
Copyright © LETA