Rīga, 27. marts, LETA. Igaunijas un Lietuvas autortiesību aizsardzības organizācijas piesardzīgi vērtē "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības" (AKKA/LAA) izvirzīto prasību Latvijas blogeriem maksāt par video pārpublicēšanu no "YouTube".
Igaunijas autortiesību aizsardzības organizācija - bezpeļņas organizācija "Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon" (EAKO) - uzskata, ka jautājums par saites norādīšanas likumību uz kādu ārvalstu autora darbu, kas atrodas kādā citā interneta vietnē, ir strīdīgs jautājums, kura izšķiršanai gadījumā, ja nepastāv atbilstošas regulācijas nacionālajā likumdošanā, būtu nepieciešams tiesas lēmums.
 
Tomēr EAKO izteica pieņēmumu, ka, no vienas puses, saites norādīšana tik tiešām var tikt uzskatīta par ar autortiesībām aizsargāta darba izplatīšanu, par kuru, iespējams, būtu jāmaksā autoratlīdzība.
 
Organizācija atzina, ka arī tā pirms kāda laika izskatīja kādu mājaslapas lietu, kurā bija publicētas vairākas "YouTube" saites, taču galu galā lapas īpašniekiem netika pieprasīts saites izņemt, jo šādai prasībai nav pietiekama juridiskā pamata, bet iet garu tiesas ceļu EAKO nevēlas.
 
Igaunijas autortiesību aizsardzības organizācija lielāku uzsvaru liek uz pašmāju autoru darbu aizsardzību. Tā, piemēram, uzrauga, lai "YouTube" netiktu bez atļaujas publicēti igauņu autoru darbi, un, ja gadījumā tas tiek darīts, tā lūdz mājaslapas administratoriem šos darbus izņemt.
 
Igaunijas Autoru savienībā ("Eesti Autorite Ühing") AKKA/LAA aktivitātes nekomentēja, taču norādīja, ka gadījumā, ja ar savienību kāda organizācija noslēdz līgumu par ar autortiesībām aizsargātu darbu izplatīšanu internetā, līgumā parasti ir iekļauts punkts, kas aizliedz nodrošināt iespēju norādīt saiti uz šiem darbiem.
 
Savukārt problēmas ar "YouTube", pēc savienības domām, var atrisināt, tikai noslēdzot ar "YouTube" līgumu. Igaunijas Autoru savienība līguma noslēgšanai attiecīgos soļus jau ir veikusi, tiek gaidīta atbilde no "YouTube".
 
Lietuvas autortiesību aizsardzības asociācijas aģentūrā LATGA-A atzīst, ka ar līdzīgu problēmu kā Latvijā nākas saskarties arī Lietuvā, bet šīs valsts likums par autortiesībām un blakustiesībām noteic, ka saites norādīšana uz nelikumīgi publicētu darbu uzskatāma par pārkāpumu, jo autoram ir tiesības saņemt atlīdzību par jebkuru viņa darba izmantošanu.
 
Ja aģentūrai AKKA/LAA nav licences līguma ar "YouTube", domājams, ka saites norādīšana uz "YouTube" ir nelikumīga, jo autoratlīdzība par darba publiskošanu nav samaksāta, uzskata LATGA-A speciālisti.
 
Kā ziņo "LETA Video", AKKA/LAA pagaidām apzinājusi 500 interneta vietnes un brīdinājusi ar prasību maksāt naudu par video pārpublicēšanu no populārās interneta vietnes "YouTube".
 
Tiem, kuri vēlas savā mājaslapā pārpublicēt video ar kādu ārzemju mūzikas izpildītāju, piemēram, no populārās interneta vietnes "YouTube", jārēķinās, ka AKAA/LAA par to prasīs samaksu. Savukārt, ja tas netiks darīts, jārēķinās, ka mājaslapa var tikt slēgta.
 
Viens no cilvēkiem, kas saņēmis šādu brīdinājumu, ir Aigars Ieviņš, kurš savā blogā publicējis grupas "Coldplay" videoklipu. Viņš uzskata, ka autortiesības šajā gadījumā nav pārkāptas, jo paša video viņam nav.
 
Mājaslapu īpašnieki stāsta, ka no "YouTube" tiek paņemts embedēšanas kods, kas ir brīvi pieejams, un pats video tehniski neatrodas Latvijā, bet uz "YouTube" servera un Latvijā ir tikai saite ar "YouTube".
 
Vairākiem Latvijas Interneta asociācijas (LIA) biedriem, kā arī citiem Latvijas portālu, blogu un mājaslapu īpašniekiem AKKA/LAA izsūtītie brīdinājumi ar prasību maksāt naudu par video pārpublicēšanu no "YouTube" ir bez juridiska pamata. Autortiesību likuma 19. panta 6. punkts skaidri definē, ka autortiesības nav uzskatāmas par pārkāptām, ja bez autora piekrišanas un bez atlīdzības tiek izmantots publiski pieejams vai izstādīts darbs, aģentūru LETA informēja LIA izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs.
 
Viss, kas ir pieejams "YouTube", ir publiski pieejami darbi, līdz ar to šajā gadījumā autortiesības nevar būt pārkāptas. Pie tam tiek pieņemts, ka "YouTube" par to jau ir samaksājusi visas pārpublicēšanas tiesības.
 
Video pārpublicēšana no populārās interneta vietnes "YouTube" ir iespējama, izmantojot embedēšanas kodu, kas ir brīvi pieejams "YouTube" mājaslapā. Video fails pat neatrodas Latvijā, bet gan uz "YouTube" servera, bet Latvijā ir tikai saite ar "YouTube". Arī no šāda viedokļa skatoties, blogu un mājaslapu īpašniekus nevar vainot autortiesību pārkāpšanā, jo paša video viņiem nemaz nav, skaidroja LIA izpilddirektors.
 
"AKKA/LAA, izsūtot jau sagatavotus līgumus, rīkojās vairāk nekā nekorekti, mulsinot Latvijas iedzīvotājus un uzņēmumus. Organizācijas publiski paustie izteikumi liecina par mūsdienu moderno tehnoloģiju sniegto iespēju izpratnes trūkumu," uzskata Šeļmanovs-Plešs.
 
AKKA/LAA prasība maksāt par video pārpublicēšanu no "YouTube" ir absurda, savā blogā biznesa informācijas portālā "Nozare.lv" norāda žurnālists Juris Kaža.
 
Kā uzsver eksperts, darbs nav pārnests uz Latvijas serveri, tas tiek "straumēts" no "YouTube" servera un, ja ar to ir problēmas, tā ir "YouTube" atbildība. Jau ir bijusi prakse, kad "YouTube" ir aizvācis atsevišķus materiālus.
 
"Neesmu tehnisks speciālists, bet man liekas, ka "embed" tehnoloģija atbilst šādam piemēram. Valstī A ir televīzijas abonentmaksa/licence, kāds valsts A pilsonis nonāk slimnīcas istabā, kur pie sienas ir piestiprināts licencēts televizors, bet slimnieks ir spiests gulēt uz tiem sāniem, kas liedz viņam skatīties televizoru. Slimnieks pie sienas atslien spoguli un šādi redz televizora ekrānu. Pie viņa (vai slimnīcas administrācijas) ierodas valsts A ierēdnis un prasa otru licences maksu par to, ka slimnieks skatās televīziju spogulī, tāpat kā ja slimnieks būtu licis atvest otru, nelicenzētu televizoru," norāda Kaža.
 
Viņš arī atgādina, ka "embed" tehnoloģijā pārnests "YouTube" attēls parasti ir ar visu "YouTube" oriģināla atribūtiku - kontrolpogām, "YouTube" logo u.c.
 
Latvijas blogeriem ir tiesības savās mājaslapās pārpublicēt dažādu autoru video no interneta vietnes "YouTube" un AKKA/LAA par to nevar sodīt, intervijā "LETA Video" sacījis zvērināts advokāts Mārcis Krūmiņš.
 
"Mans viedoklis ir, ka gadījumā, ja netiek pārkopēts uz datora, kas ir šeit Latvijā, un serveris atrodas Austrālijā, Kanādā vai citur, tad nekādiem pārkāpumiem nevajadzētu būt," uzskata Krūmiņš.
 
Advokāts atzīmēja, ka reiz padomju laikos varēja cilvēku sodīt par to, ka mājās klausījās "Amerikas balsi" no Vašingtonas. "Vai tad mani sodīs par to, ka es pieslēgšos tagad "YouTube" un klausīšos, kā klips skan," taujāja Krūmiņš, paužot uzskatu, ka nav loģiski sodīt par minētajā interneta vietnē pieejamās mūzikas klausīšanos. Tādā gadījumā varētu arī sodīt tos, kas klausās radio, uzskata advokāts.
 
Advokāts arī uzsver, ka AKKA/LAA nevar slēgt mājaslapas, jo to var izdarīt tikai ar tiesas spriedumu. Šādas tiesas prāvas Latvijā pagaidām nav notikušas, tāpēc nav zināms, kā tiesas varētu uz AKKA/LA prasību reaģēt.
 
AKKA/LAA uzskata, ka viņiem ir likumisks pamats no dažādu mājaslapu, portālu un blogu īpašniekiem prasīt samaksu par video pārpublicēšanu no "YouTube".
 
AKKA/LAA pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka gadījumā, ja kāds darbs ir ievietots mājaslapā, nav svarīgi, no kurienes tas iegūts. AKKA/LAA saskaņā ar starporganizāciju pilnvarojuma līgumiem pārstāv vairāk nekā četru miljonu autoru mantiskās tiesības Latvijas teritorijā, kas nozīmē, ka AKKA/LAA ir tiesības un pienākums licencēt šo autoru darbu ievietošanu interneta vietnēs, iekasēt autoratlīdzību un sadalīt to autoriem saskaņā ar šo vietņu īpašnieku pārskatiem vai programmām.
 
Tāpat AKKA/LAA uzsver, ka līdzīgas interneta problēmas ir visās valstīs un Latvija nav izolēta. Anglijas autoru organizācija PRS ir licences līguma slēgšanas procesā ar "YouTube" par Lielbritānijas un Īrijas teritoriju lietotājiem. Šajā licencē būs iekļauti arī Latvijas autori, savukārt Francija ir vienojusies par audiovizuālā materiāla izvietošanu "YouTube".
 
Pēc biedrības pārstāvju teiktā, bez "YouTube" ir vēl arī citi portāli, ar kuriem jāstrādā, un tas jādara nekavējoties, lai nelikumīga autoru darbu lietošana interneta vidē nekļūtu par nekontrolējamu procesu.
 
AKKA/LAA vēstīja, ka interneta vietne "Google", kam pieder "YouTube", tiesu prāvās piedalās nepārtraukti, tādējādi zaudējot miljonus.
 
 
Līga Latiševa LETA
Anda Zūle-Lapimā LETA
Copyright © LETA