2009. gada 20. martā, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Baltajā zālē (Rīgā, Tērbatas ielā 75, 4. stāvā) notiks bibliotēkzinātnes un grāmatniecības vēstures diskusijkluba "Gūtenberga galaktika" sanāksme "LNB – 90: Landesbibliothek (1941–1944)".
1941. gada 22. jūnijā vācu karaspēks iebruka Latvijā. 1. jūlijā tika ieņemta Rīga. Bija beidzies baigais gads, sākās nacistiskās okupācijas laiks.
 
Igaunija, Latvija, Lietuva un daļa Baltkrievijas nonāca Okupēto austrumu apgabalu ministrijai (Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete) pakļautā Austrumzemes (Ostlandes) reihskomisariāta (Reichskommissar für das Ostland) pārziņā. Kultūras dzīvi noteica vācu militārā pārvalde, vēlāk Latvijas ģenerālapgabala vācu civilpārvalde (Generalkommissar im Riga) un 1942. gada sākumā izveidotā Latviešu pašpārvalde.
 
Jau 1941. gada 12. jūlijā par Valsts bibliotēkas direktoru tika apstiprināts grāmatnieks un žurnālists, kādreizējais Rīgas pilsētas 10. bibliotēkas pārzinis Žanis Unāms (1902–1989). Bibliotēkai tika pievienota arī Rīgas pilsētas bibliotēka un Jāņa Misiņa bibliotēka. Pēc Vācijas administratīvā parauga 1941. gada 1. augustā tā tika pārsaukta par Zemes bibliotēku (Landesbibliothek). "Kādu dienu," grāmatā "Karogs vējā" vēlāk rakstīja Ž. Unāms, "pie manis ienāca bibliotēkas sekretārs P. Priedītis un jautāja, vai es jau esot redzējis jauno bibliotēkas izkārtni. [..] Kas? Kā? [..] Iestādei pielikta jauna izkārtne ar jaunu nosaukumu, bet ne iestādes vadītājs, ne iestādes kanceleja par to nekā nezināja. Tūdaļ gāju laukā lūkoties. Pāri misiņa izkārtnei, mazliet lielākā formātā ar naglām pie durvīm bija pienaglots kartons, uz kura glīti ar tušu bija uzzīmēts virsraksts: Landesbibliothek."
 
Bibliotēkas galvenā ēka tolaik atradās Pils laukumā 2. 1943. gadā krājumi bija izvietoti deviņos namos. Darbinieku skaits kara gados samazinājās četras reizes: 1941. gadā bibliotēkā strādāja 139 cilvēki, 1944. gada nogalē – tikai 34.
 
LNB 90. gadskārtai veltītajā sanāksmē ieskatīsimies Zemes bibliotēkas nepilnu četru gadu vēsturē. Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva 1940. gadu kinohroniku kadrus komentēs vēsturnieks Ilgvars Butulis. Par vācu okupācijas režīmu, tā ietekmi uz kultūru un bibliotēkas darbu stāstīs LNB Bibliotēku attīstības institūta (BAI) nodaļas vadītāja Jana Dreimane. LU asociētais profesors Viesturs Zanders īsumā raksturos Žaņa Unāma dzīvi un darbību Latvijā un trimdā (Vācijā). Fragmentus no Ž. Unāma grāmatas "Karogs vējā" (1969) lasīs BAI darbinieces. Tekstuālo informāciju papildinās LNB Mūzikas nodaļas sarūpētie tālaika dziesmu ieraksti.
 
Sanāksmē piedalīsies Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Inta Kaņepāja un LNB direktors Andris Vilks.
 
Uz tikšanos 20. martā plkst. 15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Tērbatas ielā 75, Baltajā zālē)!
 
 
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļa
Tālr.: 67312776