2009. gada 11. martā plkst. 16.00 Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīga, Rūpniecības ielā 10, notiks izstādes "Lietuvas kultūras materiālais un nemateriālais mantojums" atklāšana.
Izstādes atklāšanā piedalīsies Lietuvas Republikas vēstnieks Latvijā Antanas Valionis, Martīna Mažvīda Lietuvas Nacionālās bibliotēkas ģenerāldirektors Vitauts Gudaitis, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, izstādes kuratore Sandra Kulešiene, Latvijas lietuviešu biedrības pārstāvji, diplomāti, politiķi, uzņēmēji, zinātnieki un kultūras darbinieki.
 
Izstādi ir sagatavojusi Martīna Mažvīda Lietuvas Nacionālā bibliotēka un UNESCO Lietuvas Nacionāla komisija ar Lietuvas tautas kultūras centra palīdzību. Izstāde ir sarīkota divu bibliotēku - Martīna Mažvīda Lietuvas Nacionālā bibliotēkas un Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas sadarbības līguma, kurš tika parakstīts 2008. gadā, ietvaros. Izstādes ekspozīcijā ir informācijas stendi, mākslas fotogrāfijas un izdevumi, kuri iepazīstina ar visiem Lietuvas pasaules mantojuma objektiem, kuri ir UNESCO aizsardzībā.
 
Lietuva lepojas ar UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā iekļautajiem trim Lietuvas reģioniem: 1994. gadā - Viļņas vecpilsēta, 2000. gadā - Kuršu kāpa, un 2004. gadā Kernaves arheoloģiskais rezervāts.
 
Saskaņā ar desmit valstu piedāvājumu, kuru starpā bija arī Lietuva, 2005. gada jūlijā UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā bija iekļauti arī Struves meridiānu loka ģeodēziskie punkti. Šobrīd iekļaušanai UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā izvirzīts Traķu Nacionālais vēsturiskais parks.
 
Divas lietuviešu tradīcijas ir nosauktas par pasaules mēroga Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma šedevriem. 2001. gadā, kad pirmoreiz tika nosaukti Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma šedevri, par vienu no tiem kļuva Lietuviešu krustu izgatavošana un krusu simbolika. 2003. gadā par Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma šedevriem atzīta Igaunijas, Latvijas un Lietuvas Dziesmu un deju svētku simbolika.
 
Izstādes apmeklētājiem būs iespēja atcerēties jau pazīstamās Lietuvas vietas - Viļņas vecpilsētu un Kuršu kāpu, kā arī iepazīties ar citiem unikāliem Lietuvas kultūras materiālā un nemateriālā mantojuma objektiem, kuri iekļauti Pasaules Mantojuma sarakstā.
 
Izstāde būs skatāma līdz 2009. gada 30. aprīlim.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Ilga Šveice
Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas galvenā speciāliste