Business Software Alliance Latvijā (BSA) ir apkopojusi šā gada pirmo desmit mēnešu statistiku par izmaksām, ar kādām nācies saskarties uzņēmumiem, kuri savā darbībā izmantojuši nelegālu programmnodrošinājumu. Secinājums ir viennozīmīgs - nelegālu datorprogrammu lietošana izmaksā dārgāk nekā savlaicīgi iegādātas licences uz uzņēmumos izmantotajām datorprogrammām.
BSA ir apkopojusi informāciju par datorprogrammu ražotāju celtajām prasībām un noslēgtajiem izlīgumiem 2007. gada pirmajos desmit mēnešos.
 
Latvijā datorprogrammu ražotāji cēluši 27 prasības pret nelegālā programmnodrošinājuma izmantotājiem. Celto prasību kopsumma ir 303 tūkstoši latu, kas vidēji uz uzņēmumu, kurš ir izmantojis nelegālu programmatūru, ir 11 222 lati.
 
Kā norāda BSA valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs: "Bieži vien uzņēmuma vadība nemaz neparēķina, cik resursu – gan finanšu, gan laika, tiek nelietderīgi izmantoti (jo par investīcijām tos nevar dēvēt), lai nodrošinātu uzņēmuma darbu izmantojot nelegālās programmas. Tiek algoti IT speciālisti, kas saved visu kārtībā, datori ir ievērojami neaizsargātāki pret nesankcionētu piekļūšanu, t.sk. konfidenciālai informācijai, tāpat daudz lielāks risks ir iedzīvoties vīrusos."

Šajā laika posmā ir noslēgti 23 izlīgumi, kuru kopējā summa sastāda 134 tūkstošus latu. Tātad vidēji uzņēmums, kurš lietojis nelegālu programmatūru, atlīdzina zaudējumus datorprogrammu ražotājiem 5826 latu apmērā.
 
"Turklāt kompensācijas samaksa nav vienīgais, ar ko jārēķinās uzņēmuma vadībai, ja uzņēmumā ir konstatēta nelegālu datorprogrammu lietošana. Atkarībā no nelegālo datorprogrammu lietošanas apjoma ir administratīvais sods, kas var sasniegt pat 5 tūkstošus latu vai kriminālsods, kura maksimālā robeža ir 24 tūkstoši latu. Pie lieliem apjomiem pastāv arī reālas brīvības atņemšanas iespējas, nu jau vairākkārt piespriests piespiedu darbs. Administratīvā un kriminālatbildība nozīmē reputācijas zaudēšu darbinieku, klientu un partneru acīs, uzņēmumiem tiek liegta iespēja pretendēt uz publiskajiem iepirkumiem. Ir bijuši gadījumi, kad uzņēmums bankrotē," norāda BSA pārstāvis Jānis Bordāns.
 
BSA izpilddirektore Sanita Meijere atzīst, ka bieži vien nelegālās datorprogrammas uzņēmumos tiek izmantotas nezināšanas pēc. Tāpēc BSA ir izstrādājis ieteikumus situācijas sakārtošanai. Ikvienam uzņēmumam vajadzētu sākt ar esošās situācijas apzināšanu jeb datorprogrammu auditu, kam sekotu uzņēmumā izmantoto datorprogrammu salīdzināšana ar grāmatvedības uzskaitē esošajiem programmatūras izcelsmes dokumentiem. Tās programmas, kurām iztrūkst dokumentācija ir vai nu jāizdzēš vai jāiegādājas atbilstoša licence. Tā kā finansiālā un juridiskā atbildība gulstas uz uzņēmuma vadību, tad arvien vairāk uzņēmēju izprot nepieciešamību ieviest un uzturēt atbilstošu datorprogrammu pārvaldi.
 
Pēc starptautiskās pētījumu kompānijas IDC datiem, datorpirātisma līmenis pēdējos gados Latvijā gada laikā samazinās par vienu procentu, nu jau sasniedzot 56%. Pētījumā iegūtie dati liecina, ka datorprogrammu pirātisms Latvijas ekonomikai nodarījis zaudējumus 13 miljonu latu apmērā.
 
Jāpiebilst, ka paaugstinot Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības nodaļas kapacitāti gada laikā tiek pārbaudīti 25% Latvijas uzņēmumu. Valsts ieņēmuma dienesta nodokļu administrācija gada laikā veic trīs līdz četrus simtus pārbaudes.
 
Par BSA
 
Business Software Alliance (BSA) ir vadošā organizācija drošas un likumīgas digitālās pasaules veidošanā. BSA ir pasaules programmatūras un datortehnikas industrijas balss sarunās ar valdībām un starptautisko tirgu. BSA biedri pārstāv vienu no tām pasaules tautsaimniecības jomām, kurās piedzīvota visstraujākā izaugsme. BSA un tās programmas veicina jaunu tehnoloģiju izstrādāšanu. Organizācijas aktivitātēs tiek atbalstīta izglītība un politika, kas veicina autortiesību aizsargāšanu, lielāku drošību virtuālajā vidē, kā arī tirdzniecību un komerciju elektroniskajā vidē. BSA ir dibināta 1988. gadā un tagad tās aktivitātes notiek vairāk kā 80 pasaules valstīs.
 
Starp BSA biedriem pasaulē ir tādas organizācijas kā Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Corel, Microsoft, Monotype, Siemens PLM Software un Symantec.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Sanita Meijere
"Business Software Alliance Latvija" izpilddirektore
Tālr.: 29488795
E-pasts: bsa@bsa.lv