Londona, 25. febr., LETA--AP. Lielbritānijā apmeklētājiem atvērta kriminālromānu vecmāmiņas Agatas Kristi māja. Restaurētā karaļa Džordža laika villa, kur Kristi pavadīja brīvdienas, pirmo reizi apmeklētājiem savas durvis vēra sestdien. Tagad aizraujošo detektīvromānu fani var apskatīt rakstnieces guļamistabu, ēdamistabu un dzīvojamo istabu, kur viņa izklaidēja savus draugus ar saviem jaunākajiem darbiem.
Amatnieki strādāja divus gadus, lai atjaunotu 18. gadsimta māju Devonā, un šobrīd istabas izskatās gluži tāpat kā Kristi dzīves laikā - ar grāmatām, papīriem, šokolādes konfekšu kastēm un ziediem. Uz rakstnieces guļamistabas durvīm pat rēgojas viņas ģimenes suņa nagu atstātās pēdas.
 
"Sajūta ir tāda, it kā jūs nonāktu pagātnē," pavēstīja Robins Brauns no Nacionālā fonda mantojuma nodaļas, kas pārvalda Agatas Kristi memoriālo māju-muzeju. Fonda nodaļa, kas nodarbojas ar Lielbritānijas vēsturisko īpašumu saglabāšanu, lielu uzmanību pievērsa detaļām. Sienu krāsojums guļamistabā un ar sēnēm apgleznotās bibliotēkas sienas ir restaurētas tā, it kā pati rakstniece būtu izvēlējusies toņus. Krēsli un dīvāni ir no viņas bērnības mājas.
 
Otrā pasaules kara laikā māju rekvizēja ASV Jūras spēki, lai sagatavotos D-dienai jeb iebrukumam Normandijā. Restauratori ir saglabājuši sienu gleznojumu ar kaujas ainām bibliotēkā, ko zīmēja leitnants Maršals Lī, ASV krasta sardzes kara mākslinieks.
 
Agates Kristi mazdēls Metjū Pričards izteica cerības, ka mājas atjaunošana ļaus apmeklētājiem sajust mazliet no tās maģiskās atmosfēras, ko juta viņš pats, kad kopā ar ģimeni tur pavadīja daudz laika piecdesmitajos un sešdesmitajos gados.
 
Rakstnieces dedzīgākie fani par 3600 britu mārciņām (2 894 latiem) nedēļā var apmesties piecu guļamistabu brīvdienu apartamentos, kas izveidoti vienā no mājas stāviem. Tāpat apsaimniekotāji cer, ka varēs piedāvāt viesiem ne vien pārlaist nakti viņas guļamistabā, bet arī ieturēt maltīti ēdamistabā, kur reiz pati Agata Kristi ēda omāru un kazeņu saldējumu.
 
Māju, kas atrodas 320 kilometrus no Londonas, Kristi nopirka 1938. gadā un pavadīja tur brīvdienas līdz 1959. gadam. Rakstnieces ģimene ziedoja māju Nacionālajam fondam pirms deviņiem gadiem, taču līdz šim brīdim apmeklētājiem bija pieejams tikai dārzs.
 
 
LETA AP
Copyright © LETA