2009. gada 25. februārī, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (K. Barona ielā 14, 2. stāvā) notiks bibliotēkzinātnes un grāmatniecības vēstures diskusijkluba "Gūtenberga galaktika" sanāksme "Attēlizdevumi un sīkiespieddarbi laikmetu griežos".
Turpinot LNB deviņdesmitgadei veltīto pasākumu ciklu, "Gūtenberga galaktikas" februāra sanāksmē iepazīsimies ar LNB Sīkiespieddarbu un attēlizdevumu nodaļu (SAN) un tās lepnumu – skaitliski un tematiski bagāto plakātu kolekciju (vairāk nekā 8000 vienību).
 
Bibliotēkas attēlizdevumu krājums sākts veidot 1947. gadā (1949. gada 1. aprīlī reģistrēti 468 attēlizdevumi). Līdz ar sīkiespieddarbu krājumu tas tika iekļauts Fondu glabāšanas un literatūras izsniegšanas nodaļā. 1966. gadā tika izveidota atsevišķa Grupālās apstrādes, kartogrāfisko un attēlizdevumu nodaļa, kas pirms 15 gadiem (1994) ieguva tagadējo nosaukumu (vadītājs Dmitrijs Zinovjevs).
 
Sīkiespieddarbu krājumā ir vairāk nekā 1 miljons 41 tūkstotis vienību (vietējas nozīmes direktīvie izdevumi, plāni, instrukcijas, metodiskie materiāli, teātru un koncertu programmas, kalendāri, vilcienu un autobusu saraksti, telefonu un adrešu grāmatas, reklāmas izdevumi u.c.), kas aptver visas tautsaimniecības, zinātņu, kultūras un mākslas nozares.
 
Attēlizdevumu krājumā apkopoti Latvijā izdotie plakāti, afišas, atklātnes, reprodukcijas, katalogi, estampi, ekslibri, fotogrāfijas u.c. (arī atsevišķi ārzemju izdevumi). Krājumu veido galvenokārt tiražēto darbu obligātie eksemplāri un dāvinājumi.
 
Apjomīgākā un vērtīgākā krājuma daļa ir plakāti (politiskie, informatīvie, teātra, kino u.c.). Plakātu māksla Latvijā attīstījusies kopš 19. gadsimta 90. gadiem. Pašlaik nodaļā rit intensīva plakātu un citu attēlizdevumu digitalizācija. LNB digitālās bibliotēkas virtuālajā galerijā jau iekļauti vairāk nekā 2400 plakāti (arī 1760 atklātnes, 1373 ekslibri, 1000 estampi).
 
Šie saturiski daudzveidīgie un mākslinieciski unikālie vienlapas izdevumi saistījuši dažādu nozaru speciālistu un interesentu uzmanību. Sadarbībā ar LNB, citām bibliotēkām un muzejiem tapusi mākslas zinātnieces Ramonas Umblijas iniciētā apjomīgā trīsvalodu monogrāfija "Plakāts Latvijā" (Rīga: Fronda biedrība, 2008).
 
"Gūtenberga galaktikas" februāra sanāksmē par plakātiem, atklātnēm, grafikas darbiem LNB Sīkiespieddarbu un attēlizdevumu nodaļā un nacionālajā digitālajā bibliotēkā "Letonica" stāstīs SAN darbinieki Lāsma Timma un Raits Lubinskis, par grāmatu "Plakāts Latvijā" – sastādītāja Ramona Umblija.
 
Uz tikšanos 25. februārī LNB Izstāžu zālē!
 
 
Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļa
Tālr.: 67312776, 67312793
www.lnb.lv