28. februārī, plkst. 12:00 Ķīpsalas izstāžu centrā Latvijas grāmatu izstādes laikā notiks VKKF lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu žūrija" 2008. gada lasīšanas maratona noslēguma pasākums "Lielie lasīšanas svētki".
Bieži dzird sakām: "Mūsdienu bērniem nepatīk lasīt!". Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālisti, kuri jau astoto gadu visā valstī īsteno Valsts Kultūrkapitāla fonda un pašvaldību finansēto lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu žūrija", nevar tam piekrist. Straujais laiks, kas tikpat lielā mērā kā pieaugušos, ietekmē arī bērnus prasa citu pieeju lasīšanas veicināšanai. Grāmata ir jāiedod rokās, jāatver, jālasa priekšā, jāizspēlē teātra uzvedumā, par ieteicējiem jāiesaista vienaudži, jāpiepluso dators un jāīsteno aizraujoša pasākumu programma.  
 
Latvijā ir 17 tūkstoši lasīšanas ekspertu, kuri aizrautīgi darbojas Bērnu žūrijā, dažs jau piecus un pat sešus gadus. 573 bibliotēkās Latvijā un 14 latviešu diasporas centros visā pasaulē (ASV, Īrijā, Dānijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Somijā, Krievijā, Austrālijā) veselu gadu rūpīgi strādājusi tūkstošskaitlīga analizētāju un vērtētāju armija, kas nu ir nominējusi populārākās bērnu grāmatas. Ar savu dedzību Bērnu žūrijas eksperti ir aizrāvuši daudzus savus skolas biedrus un draugus, brāļus un māsas. Bērnu žūrijas ekspertu izvēle ir lielākā atzinība visiem, kuri strādā grāmatniecības jomā.
 
Sesto reizi organizējam Lielos lasīšanas svētkus Rīgā, kas ir svinīgs veselu gadu ilguša lasīšanas maratona noslēgums. Svētki notiks "Latvijas grāmatu izstādes 2009" laikā 28. februārī Ķīpsalā, kur bērni pasniegs savu balvu populārāko grāmatu autoriem, tulkotājiem, ilustrētājiem, izdevējiem. Svētkus atklās plkst. 12.00. No katras žūrijas bibliotēkas būs ieradies viens delegāts, kopā ar bibliotekāriem viņi būs lasītprieka vēstneši no Liepājas līdz Krāslavai. Pat vismazākās pagastu bibliotēkas ir iesaistījušās Bērnu žūrijas darbā. Grāmatas ir bijušas tik interesantas, ka bērni tās labprāt ir izlasījuši un rakstījuši par tām atsauksmes.
 
Svētkus vadīs Bērnu žūrijas simbols Zaļais vīriņš, kurš katrā no žūrijas bibliotēkām ir ieguvis savu vārdu, viņam šogad būs vairāki palīgi. Kādi? Lai paliek vēl noslēpumā! 
 
Bērnu žūrijas 2008. gada kolekcijā bija iekļautas 12 dažādu izdevniecību jaunākās grāmatas: "Zvaigzne ABC", "Jāņa Rozes apgāda", "liels un mazs", "Pētergailis", "Omnia mea", "Jumava", "Lietusdārzs", "Alis", "Zelta grauds", "¼ satori", "Astlandia", "Datorzinību centrs". Laureāti paliek noslēpumā līdz pat svētku kulminācijai, kad, rosinot garīgos spēkus, pie katras grāmatas radošās komandas nonāks bērnu dāvināta šokolādes grāmata. Pateikt varam tikai to, ka mūsu rakstnieku un mākslinieku veikums ir pelnījis godalgas katrā no četrām vērtētāju vecumgrupām. Tā ir patiesi iepriecinoša ziņa. 2001. gadā, kad aizsākām šo programmu, bērni augstāk vērtēja tulkoto literatūru. Arī sekojošajos trīs gados interesantāka šķita citu valstu literatūra. Sākot no 2004. gada, situācija strauji mainās. Mums ir izdevies izaudzināt lasītājus nacionālajai bērnu un jauniešu literatūrai.
 
Šajā dienā noslēgsies arī divi "Bērnu žūrijas" satelītkonkursi – karikatūru konkurss par tēmu "Kas tev traucē lasīt?", "Kas veicina lasīšanu?" un konkurss "Labākais Bērnu žūrijas aģents" – žūrijas eksperti, kuri savus draugus iesaistīja Bērnu žūrijā. Svētku laikā balkonā, būs skatāma iesūtīto darbu izstāde.  
 
Atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Starptautiskā izstāžu sabiedrība BT1, Jelgavas tipogrāfija, SIA EISAKO skaisti saldumi, Microsft Latvia, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība, Animācijas studija "Dauka", Latvijas Jūras akadēmija, žurnāla "Dadzis" redakcija. Apgādi: "Zvaigzne ABC", "liels un mazs", "Jāņa Rozes apgāds", "Omnia mea", "Jumava", "Lietusdārzs", "Alis", "Pētergailis", "Astlandia". Latvijas radio, Latvijas Grāmatnieku ģilde, Grāmatizdevēju asociācija, Latvijas Grāmattirgotāju asociācija.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bērnu literatūras centra vadītāja
Tālr.: 67312792, mob. tālr.: 29492456