2011. gada septembrī un oktobrī Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālē bērnu bibliotēkā "Vecliepājas Rūķis" (Liepājā, Malkas ielā 4, 3.stāvā) apskatāma tematiska literatūras izstāde "Ābece – pirmā grāmata".

Skološanās katram cilvēkam sākas ar lasītprasmes apguvi. Tās pamatā ir mūsu pirmā grāmata – ābece, kur skaidrota burtu un skaņu sakarība.


Latvijā ābecei gadsimtiem ilgi bijusi īpaša vieta. Bilžu grāmata, kas vieno daudzas paaudzes, pamazām kļuvusi atraktīvāka, lai lasītprasmes ceļa sākums būtu priecīgs un katrs burts kļūtu par mīļu un gaidītu ciemiņu.


Tematiskajā literatūras izstādē gan maziem, gan lieliem liepājniekiem un Liepājas viesiem ir iespēja iepazīties ar ābecēm, kuras izdotas Latvijā no 1797. līdz 1948. gadam. Minētie iespieddarbi apskatei tiek piedāvāti no Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas krātuves krājuma. Starp ābecēm atrodamas 19.gs. beigu un 20.gs.sākuma latviešu skolotāju veidotā ābeces, kurās vērojam tendence reliģiskos rakstus aizstāt ar laicīga satura lasāmiem gabaliņiem, sākās ilustrāciju veidošana katram alfabēta burtam, tika ietverti rakstīto burtu paraugi un rēķināšanas pamati.


Izstādei veidojusi Liepājas CZB nodaļas vadītāja Tamāra Podiņa, to iekārtojusi Liepājs CZB māksliniece Andra Pelna.

Ziņu sagatavoja:
Gita Švarce
Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka
Tālr.: 63422049

Tagi: Izstādes, Ābeces, Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka