Viļņa, 12. febr., LETA--ELTA. Lietuvas galvaspilsētas izstāžu centrā "Litexpo" ceturtdien sācies desmitais starptautiskais Viļņas grāmatu gadatirgus, kas jau ceturto reizi tiek rīkots kopā ar Baltijas grāmatu gadatirgu.
Kā norādīts pasākuma programmā, Latviju šoreiz Viļņā pārstāvēs Anna Rancāne, Juris Kronbergs, Knuts Skujenieks un Austris Grasis.
 
Šogad grāmatu gadatirgus rīkots ciešā saistībā ar programmu "Viļņa - Eiropas kultūras galvaspilsēta 2009" un Lietuvas vārda tūkstošgades pasākumu programmu.
 
Lai gan jubilejas grāmatu svētki norisinās izdevējiem un lasītājiem grūtos laikos, to rīkotāji solījuši šeit grāmatas tirgot lētāk.
 
Grāmatnieki gan pauduši bažas, ka gadījumā, ja valdība neņems vērā izdevējdarbības specifiku, daži apgādi nākamo gadatirgu var nesagaidīt, bet vēl pēc desmit gadiem lielākā daļa ārvalstu viesu šai pasākumā būšot emigrējušie lietuviešu rakstnieki.
 
Tomēr, kā raksta avīze "Lietuvos žinios", Viļņas grāmatu svētki jau tiek atpazīti pasaulē un no Londonas līdz pat Frankfurtei dēvēti par "gadatirgu, kurā mīl rakstniekus".
 
Katrai šā pasākuma dienai kā parasti ir savs temats un programma. Ceturtdienas programmas nosaukums ir "Tūkstoš un desmit gadi", un tajā galvenā vērība pievērsta Lietuvas vēstures tematikai.
 
"Garās piektdienas" pasākumos, kas ilgs no plkst. 10 līdz 21, autori kopā ar lasītājiem atklās daudzas jaunas grāmatas. Šai dienā plkst. 18 izstāžu centra konferenču zālē, muzicējot Austrim Grasim un piedaloties latviešu dzejniekiem, tiks atvērts Vlada Brazjūna krājums "Priedaine", kurā apkopoti gan viņa paša dzejoļi, gan Amandas Aizpurietes, Imanta Auziņa, Ulda Bērziņa, Pētera Brūvera, Māra Čaklā, Guntara Godiņa, Jura Kronberga, Marta Pujāta, Annas Rancānes, Knuta Skujenieka, Ineses Zanderes un Pētera Zirnīša darbu atdzejojumi lietuviešu valodā.
 
Viens no spilgtākajiem sestdienas - "Neikdienišķo tikšanos" dienas - notikumiem acīmredzot būs literatūras un mūzikas uzvedums "Magnus Ducatus Poesis", kas aptvers vēsturisko Lietuvas Dižkunigaitijas valodu telpu. Tajā piedalīsies Lietuvas, Latvijas, Baltkrievijas, Ukrainas un Polijas rakstnieki un mūziķi.
 
Svētdien - "Ģimenes dienā" - paredzēti daudzi pasākumi, kas varētu ieinteresēt gan bērnus, gan viņu vecākus. Cita starpā tiks prezentēts interaktīvo mobilo elektronisko grāmatu stends.
 
Tāpat kā pērn, gadatirgus laikā darbosies bērnu jaunrades studija "Tu vari radīt grāmatu", kurā varēs iepazīties ar senajiem rakstības veidiem, gūt ieskatu kaligrāfijas, Braila raksta, grāmatu iesiešanas un ilustrēšanas prasmēs.
 
Īpaša uzmanība tiks pievērsta otrai šā gada Eiropas kultūras galvaspilsētai - Lincai Austrijā, kas šo statusu ieguvusi reizē ar Viļņu. Grāmatu gadatirgus iepazīstinās ar projektu "Viļņa lasa Lincu", savukārt Lincā tiks īstenots līdzīgs projekts - "Linca lasa Viļņu".
 
Kopumā Viļņas grāmatu mesē pārstāvētas 240 kompānijas no 12 valstīm.
 
 
LETA
Copyright © LETA