Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Skaņu ierakstu digitalizācijas studija izveidota 2008. gada rudenī un tās mērķis ir LNB fonotēkas fondos esošā latviešu mūzikas kultūras mantojuma — skaņu ierakstu — saglabāšana un pieejamības nodrošināšana bibliotēkas apmeklētājiem. Jaunā studija dod iespēju atskaņot un digitalizēt daudzas vecas un vērtīgas skaņu plates, kuras ar parasto plašu atskaņotāju vairs nav iespējams atskaņot.
Digitalizācijas studijā ir japāņu kompānijas ELP ražotais skaņuplašu lāzeratskaņotājs, kas atšķirībā no tradicionālajiem atskaņotājiem, spēlē plati bez adatas. Galvenā tā priekšrocība ir spēja ar lāzera stariem nolasīt ierakstu tādā skaņuplates celiņa vietā, kur to nav skārusi atskaņotāja adata. Rezultātā plates, kuras uz parasta atskaņotāja mehānisku bojājumu ietekmē pārlec vai stipri sprakšķ, uz šī atskaņotāja skan ar jūtami mazākiem trokšņiem un nepārlec. Lāzeratskaņotājs spēj tikt galā arī ar platēm, kurām izlauzts kāds gabals, protams, ja vien šis gabals nav pazaudēts.
 
Augstākai atskaņošanas precizitātei pieejama īpaša skaņuplašu centrēšanas ierīce. Platei, kuru atskaņo uz lāzeratskaņotāja, jābūt ļoti tīrai, tādēļ studijā ir speciāla skaņuplašu mazgāšanas ierīce. Studijā pieejama arī profesionāla skaņas restaurācijas programma, kas tiek izmantota lietotājdatņu pēcapstrādei.
 
Latvijas skaņu ierakstu digitalizācija ir viens no Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas "Letonica" projektiem. Līdz šim tās pazīstamākais projekts ir Latvijas vēsturisko laikrakstu digitālā kolekcija Periodika.lv, kurā lasāms un pilnā tekstā meklējams 41 nosaukuma laikraksts. Tuvākajos trīs gados par Eiropas struktūrfondu finansējumu plānots digitalizēt vairāk kā 3 000 000 lappušu grāmatu un periodisko izdevumu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Zane Grosa
Latvijas Nacionālā bibliotēkas Fonotēkas nodaļas galvenā bibliogrāfe
Tālr.: 67281717, mob.tālr.: 28349206
www.lnb.lv