Rīga, 9. febr., LETA. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis aicina rūpīgi pārdomāt jaunizstrādāto valsts iestāžu reorganizācijas plānu, neapvienojot Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) ar Latvijas Medicīnas bibliotēku.
Ar šo aicinājumu Apinis vērsies pie Valsts prezidenta Valda Zatlera, Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes (ZZS), Ministru prezidenta Ivara Godmaņa (LPP/LC), veselības ministra Ivara Eglīša (TP) un izglītības ministres Tatjanas Koķes (ZZS).
 
Gadījumā, ja valstsvīri tiešām neredz citu ceļu kā bibliotēku mākslīgu apvienošanu, Apinis iesaka pārdomāt akadēmiķa Jāņa Stradiņa ieteikto plānu: "Misiņa bibliotēku no Akadēmiskās bibliotēkas pārcelt uz Nacionālo bibliotēku, lai viss nacionālais un latviskais nonāk šajā bibliotēkā, un tad, iespējams, varētu runāt par Medicīnas bibliotēkas un Akadēmiskās bibliotēkas sapludināšanu."
 
Ārstu biedrības prezidents uzskata, ka ideja par LNB un Medicīnas bibliotēkas apvienošanu galvenokārt liecina par Ministru prezidenta padomnieku neinformētību vai to, ka viņi nekad neesot apmeklējuši bibliotēkas.
 
Apinis skaidro, ka Kultūras ministrijas pakļautībā strādā LNB ar 4 miljoniem vienību visās zinātņu nozarēs, kuru pamatprofils ir humanitārajās un sociālajās zinātnēs, bet Izglītības ministrijas paspārnē - Latvijas Akadēmiskā bibliotēka, kas ir viena no vecākajām bibliotēkām Eiropā un ilgus gadus kalpojusi Zinātņu akadēmijai. Šajā bibliotēkā ir 3,3 miljonu vienību liels ķīmijas, fizikas un medicīnas literatūras krājums.
 
Vislielākais medicīnas informācijas resursu krājums ir Latvijas Medicīnas bibliotēkā. Bibliotēkas krājumā ir pieejams gandrīz pusmiljons grāmatu, žurnālu un citu materiālu. Turklāt Latvijas Medicīnas bibliotēka dod iespējas piekļūt visām nozīmīgākām pasaules medicīnas datu bāzēm.
 
Akadēmiķis Stradiņš noliedz, ka kādreiz būtu rosinājis Misiņa bibliotēku no Akadēmiskās bibliotēkas pārcelt uz Nacionālo bibliotēku. Stradiņš uzsver, ka Misiņa bibliotēka jāsaglabā, jo tās unikālais krājums ir ar Eiropas nozīmi un nekādas manipulācijas ar šo Latvijas vērtību, īpaši juku laikos, nav pieļaujamas.
 
Stradiņš uzskata, ka arī jautājums par Akadēmiskās un Medicīnas bibliotēkas sasaisti diez vai būtu risināms steigā un voluntāri, īpaši pašreizējā gaisotnē.
 
 
Ilze Mežniece LETA
Copyright © LETA