Rīga, 5. febr., LETA. Atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, Valsts valodas aģentūra sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju šogad organizē daudzveidīgus pasākumus visām vecuma grupām, aģentūru LETA informēja Valsts valodas aģentūra.
Pasākumu mērķis ir rosināt indivīdu interesi par savu un citu cilvēku dzimto valodu, kā arī veidotu dzimtās valodas kā vērtības apziņu.
 
Februāra laikā plānota viktorīna Valsts valodas aģentūras mājaslapā "www.valoda.lv", 21. februārī notiks akcijas "Pirmais vārds" atklāšanas pasākums Rīgas Skolēnu pilī. Laika posmā no februāra līdz martam notiks dzimtajai valodai veltīta projektu nedēļas vispārizglītojošajās skolās un profesionālās izglītības iestādēs.
 
Septembrī notiks izstāde par Starptautiskās dzimtās valodas dienas pasākumu norisi, kā arī zinātniska konference "Pirmais vārds".
 
Starptautiskā dzimtās valodas diena pēc UNESCO ierosinājuma visā pasaulē tiek atzīmēta 21. februārī kopš 2000. gada. Tās galvenais mērķis ir pievērst uzmanību katras tautas dzimtās valodas nozīmei valodu un kultūru daudzveidībā, kā arī dziļas un daudzpusīgas personības attīstībā.
 
Līdz šim katru gadu UNESCO Starptautiskajā dzimtās valodas dienā aicina aktualizēt noteiktu valodas lietojuma aspektu. 2002. gadā sabiedrība tika aicināta pievērsties lingvistiskās dažādības jautājumiem, 2005. gadā - Braila rakstam un zīmju valodām, 2006. gadā - valodu lietojumam kibertelpā, 2007. gadā - multilingvālai izglītībai.
 
Savukārt pagājušais gads tika pasludināts par Starptautisko valodu gadu, apliecinot lingvistiskās dažādības vērtību un piedāvājot visiem iedzīvotājiem kaut minimāli apgūt vairāku valodu prasmes.
 
Šogad Valsts valodas aģentūra un UNESCO Starptautiskajā dzimtās valodas dienā aicina novērtēt valodas kā sabiedrības vienotājelementa nozīmi sociālajā, ekonomiskajā un kultūras dzīvē. Tiks rīkoti daudzveidīgi pasākumi visām vecuma grupām, lai rosinātu indivīdu interesi par dzimto valodu, kā arī veidotu dzimtās valodas kā vērtības apziņu.
 
Starptautiskās dzimtās valodas dienas pasākumi ir iekļauti arī Eiropas Savienības organizētajā Eiropas Radošuma un inovāciju gada pasākumu plānā.
 
 
Aija Liepiņa LETA
Copyright © LETA