Parīze, 4. febr., LETA--YAHOO NEWS. Rakstniece Džoanna Ketlīna Roulinga, kas pasaules slavu ieguvusi ar romānu sēriju par Harija Potera piedzīvojumiem, savai ģimenei atnesusi otro franču Goda leģiona ordeni, ko pirms vairāk kā pusgadsimta par drosmi kaujas laukā Pirmā pasaules kara laikā saņēma arī viņas vecvectēvs.
Tagad Francijas prezidents Nikolā Sarkozī piešķīris Goda leģiona kavaliera titulu arī pašai rakstniecei.
 
"Nevarētu teikt, ka jūtos to pelnījusi, taču Goda leģiona apbalvojumam manā dzīvē ir īpaša nozīme," teica Roulinga, saņemot ordeni. Viens no viņas vecvectēviem, kas bija francūzis, 1924.gadā arī saņēma šo apbalvojumu.
 
Runas laikā Roulinga atvainojās par savām franču valodas zināšanām, kā arī pateicās franču lasītājiem, ka viņi netur ļaunu prātu par to, ka viņas romānu ļaundarim - Lordam Voldemortam - dots franču vārds. "Es varu apliecināt, ka šādas izvēles pamatā nebija nekādu antifrancisku jūtu," atzina rakstniece. "Kā frankofīle es vienmēr esmu lepojusies ar to, ka manās dzīslās rit arī franču asinis. Taču man vajadzēja vārdu, kas vienlaicīgi izsaka spēku un eksotiku."
 
"Voldemorts ir simtprocentīgs anglis," Roulinga paziņoja franciski, lūdzot franču auditoriju piedot viņai viņas akcentu. Rakstniece arī atklāja, ka savulaik Skotijā ir mācījusies franču valodu.
 
Francijas prezidents Roulingai izteica pateicību par to, ka viņa ir aizrāvusi neskaitāmus Francijas bērnus. "Patiecoties šai visā pasaulē slavenajai sāgai, bērni ir no jauna iepazinuši lasīšanas prieku," teica Sarkozī, pirms piesprauda rakstniecei ordeni. "Ar jūsu palīdzību viņi ir sapratuši, ka lasīšana ir nevis sods, bet gan baudas avots."
 
Britu rakstniece ieguva pasaules slavu 1997. gadā pēc pirmā romāna "Harijs Poters un filozofu akmens" izdošanas. Grāmata tika pārdota vairāk nekā 400 miljonos eksemplāru un pārtulkota 67 valodās, ieskaitot franču. 2003. gadā piektā Roulingas grāmata "Harijs Poters un Fēniksa ordenis" vēl pat neiztulkota kļuva par pirmo grāmatu angļu valodā, kas sasniedza Francijas bestselleru sarakstu virsotni.
 
Goda leģiona ordenis ir Francijas augstākais apbalvojums, ko ieviesa Napoleons Bonaparts. Oficiāli šo apbalvojumu drīkst piešķirt Francijas pilsoņiem par militārajiem un civilajiem sasniegumiem, taču realitātē tos pasniedz arī ārzemniekiem. Goda leģionā ir ieskaitīti tādi ārzemnieki kā amerikāņu aktieris Džerijs Luiss, režisors Stīvens Spīlbergs un dziedātāja Barbara Sterizande.
 
 
LETA Yahoo News
Copyright © LETA