Rīga, 19. janv., LETA. Šogad salīdzinājumā ar 2008. gadu par 30%-40% varētu sarukt izdoto grāmatu skaits, 19. janvārī pēc Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas, Latvijas Grāmatnieku ģildes un dažādu nozaru inteliģences pārstāvju tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru prognozēja Latvijas Grāmatnieku ģildes valdes locekle, Kultūras ministrijas Grāmatniecības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja un SIA "Jāņa Rozes apgāds" direktore Renāte Punka.
Punka norādīja, ka pirms tikšanās veikta 20 lielāko Latvijas grāmatu izdevniecību aptauja, no kuras var secināt, ka pirmajās divās šā gada nedēļās izdevniecības noraidījušas aptuveni 100 jaunos projektus, bet iesaldējušas 60.
 
Valsts prezidents tikšanās laikā paudis sapratni, proti, viņš apzinoties, cik svarīga loma mūsu dzīvē esot grāmatām. Tomēr nekādi solījumi saistībā ar nodokļu sistēmas izmaiņām tikšanās laikā nav saņemti.
 
Zatlers aicinājis nozares pārstāvjus sniegt savus priekšlikumus situācijas risināšanai. Punka rosināja daļu no ekonomikas atveseļošanai Latvijai atvēlētajiem līdzekļiem novirzīt bibliotēkām, lai tās varētu iepirkt jaunākās grāmatas, kuras cilvēki krīzes laikā varētu lasīt.
 
Punka uzsvēra, ka valsts neiegūst no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes maiņas grāmatām, jo pie lasītājiem nonāks mazāk grāmatu, kā arī tās būs pieejamas par lielāku cenu.
 
Vislielākais satraukums tika pausts par to, ka pazudīs nevis "viegla" rakstura literatūra, bet gan enciklopēdijas, mācību grāmatas un izziņu literatūra.
 
Pēc Punkas teiktā, savu darbību būs jāpārskata arī mazajām izdevniecībām.
 
SIA "Jāņa Rozes apgāda" direktore solīja turpināt runāt par problēmām grāmatniecības nozarēm, un jau tuvākajā laikā plānotas vairākas diskusijas ar amatpersonu līdzdalību.
 
Arī Latvijas Nacionālas bibliotēkas direktors Andris Vilks pēc tikšanās norādīja, ka no prezidenta nav saņemti solījumi sniegt atbalstu nodokļu sistēmas izmaiņām, taču Zatlers esot atzinis, ka grāmatniecībai paaugstinātais PVN ir smaga nasta.
 
Vilks uzsvēra, ka būtiski ņemt vērā, ka gandrīz visās Eiropas valstīs grāmatām tiek piemērota pazeminātā PVN likme.
 
Kā ziņots, uz grāmatām vairs netiek piemērota pazeminātā PVN likme, kas iepriekš bija 5%, bet gan parastā PVN likme, kas patlaban ir 21%.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Copyright © LETA