Cienījamie kolēģi!
 
Jaunais gads ir atnācis ar jaunām kolīzijām. Krīzes prelūdija kļuvusi par īstu krīzi. Taču dzīve nav tik melna, kā to tēlo publiskie mediji. Negatīvisma nav tik daudz, kā rakstīts delfos vai dzeltenajā presē. Galu galā tāpat kā sabrūk visas impērijas, paiet arī krīzes.
 
Globālo krīzi ievadīja ASV, kur tā skāra visas nozares, arī bibliotēkas. Darba laiki tika saīsināti, dažas bibliotēkas uz laiku slēgtas, vairākas funkcijas iesaldētas. Taču statistika liecina, ka krīzes laikā bibliotēku izmantojamība būtiski palielinājusies - dažās ASV pavalstīs pat par 61%. Līdzīgi bijis arī iepriekšējos ekonomiskā pagrimuma laikos: 1929. gadā pasaulē, 1993. gadā Somijā, 2003. gadā Austrumāzijā. Pamazām ASV bibliotēkas atgriežas agrākajā darba ritmā. Ne viens vien atlaistais atgriežas bijušajā darba vietā. Jaunievēlētā prezidenta Baraka Obamas programmā paredzēta tālāka skolu un bibliotēku modernizācija, lai tās nekad nepārtrauktu izstarot gaismu.
 
Arī Latvijas bibliotēkām jāturpina izstarot gaisma. Šobrīd vairāk nekā jebkad bibliotēku nozarei nepieciešama pozicionēšanās, sabiedrību informējot par bibliotēku devumu tautsaimniecībai, sabiedrībai un katram indivīdam.
 
2008. gads Latvijas bibliotēkām bijis īpaši veiksmīgs:
 • izveidota Eiropā atzīta digitālā bibliotēka Letonica. Pasaules pētījumi rāda, ka tieši garīgā mantojuma digitalizācija, lai arī tas ir dārgs un darbietilpīgs process, dod vislielāko ekonomisko efektivitāti un ieguldījumu nākotnē. Aizvien vairāk zinātnieku, studentu, nozaru speciālistu, skolu jauniešu iegūst informāciju, neizejot no mājas, biroja, universitātes, skolas. Tas ļauj ietaupīt individuālos līdzekļus un sabiedriskos resursus. Taču tas nebūt neapstiprina primitīvo delfistu versiju, ka bibliotēkas var slēgt ciet. Nevar un nevarēs - elektroniskie resursi paši no sevis nerodas, un tieši bibliotēkas tos veido visvairāk un visaktīvāk.
   
 • īstenots Latvijas valsts un Bila & Melindas Geitsu fonda projekts. Rezultātā Latvijas publiskajās bibliotēkās pieejams bezmaksas internets, modernizēta IT infrastruktūra, kas savukārt ļāvusi ieviest jaunus pakalpojumus, darbinieku apmācība paaugstinājusi apkalpošanas kultūru gan tradicionālajā, gan digitālajā vidē. Projekta turpinājumam piešķirti 2 miljoni ASV dolāru.
   
 • pieaudzis nacionālais bibliotēku kopkrājums. To lielā mērā nodrošinājis VKKF atbalsts grāmatu iepirkšanā, lasīšanas veicināšanas programmas bērniem un jaunatnei, ārzemju un vietējie dāvinājumi (apmēram 300 000 eksemplāru gadā).
   
 • Latvijas bibliotēkās palielinājies elektroniskās informācijas piedāvājums: elektroniskie resursi un pakalpojumi ir katras bibliotēkas ikdiena, bibliotēkas kļuvušas par jaunās Google paaudzes mājvietu.
   
 • Latvijas bibliotēkas guvušas atzinību, veiksmīgi pozicionējoties Eiropas Savienībā un pasaulē (IFLA, CENL, LIBER, EBLIDA, EIROPEANA, TEL, TELplus).
   
 • Latvijas Bibliotēku portāls ik dienas sniedz jaunāko profesionālo informāciju par nozares aktualitātēm Latvijā un pasaulē.
Šo sarakstu var un vajag turpināt. Lūdzu, sūtiet ziņas, kas jauns un interesants 2008. gadā noticis Jūsu bibliotēkā. Kādi inovatīvi risinājumi, jauni pakalpojumi, vērtīgas atziņas? Varbūt domājat par pakalpojumiem bezdarbniekiem, kādi, piemēram, ir izvērsti ASV bibliotēkās?
 
Dariet zināmu, ja Jūsu bibliotēkā ir bijis būtisks lasītāju skaita, apmeklētības, izsnieguma pieaugums. Vai aktīvi tiek izmantoti elektroniskie resursi? Vai tāllasītājus apmierina bibliotēkas pakalpojumi? Utt.
 
Gaidām ziņas!

Veiksmi saspringtajā gadā!
 
 
Anna Mauliņa
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta direktore
Tērbatas iela 75, Rīga, LV-1001 
Tālr./fakss: 6 7312793, mob. 2 9422249
E-pasts: anna.maulina@lnb.lv
www.lnb.lv; www.biblioteka.lv