Brisele, 23. dec., LETA--AFP. Eiropas Savienības (ES) jaunā interneta bibliotēka "Europeana", kas pagājušajā mēnesī "uzkārās" dažas stundas pēc tās atklāšanas, neizturējusi pārslodzi, atkal ir savu darbu atjaunojusi, pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) preses sekretārs Mārtins Zelmairs.
 
Bibliotēkas servera kapacitāte palielināta četras reizes, turklāt atjaunotā "Europeana" veiksmīgi izturējusi palielinātas slodzes režīma pārbaudes testus, sacīja Zelmairs.
Tomēr bibliotēkas tīmekļa vietā arī tagad lasāms, ka "šajā izmēģinājuma fāzē lietotāja pieredze var nebūt optimālā", un tā rezultātā, slodzei sasniedzot maksimumu, lietotāju skaits tiks ierobežots.
 
Milzīgās intereses dēļ ES digitālā bibliotēka "uzkārās" jau 21. novembrī - pirmajās stundās pēc tās atklāšanas. Sistēmas uzraudzītāji tad divas reizes palielināja serveru skaitu no trim uz sešiem, kas kādu laiku ļāva sistēmai darboties. Tomēr sistēma atkal neizturēja milzīgo slodzi un tika slēgta.
 
"Patlaban viss noris raiti. Komisija kopā ar "Europeana" komandu veic [situācijas] uzraudzīšanu," paskaidroja Zelmairs. "Cerams, ka līdz februārim mēs varēsim "Europeana" pievienot jaunus materiālus, lai padarītu to vēl interesantāku, nekā tā jau ir patlaban."
 
EK pārstāvis, bibliotēkai pārtraucot darbu novembrī, skaidroja, ka sistēma "uzkārusies", jo tūkstošiem vietnes lietotāju vienlaicīgi meklējuši vārdus "Mona Lisa".
 
"Europeana", kas interesentiem piedāvā miljoniem grāmatu tekstu un mākslas darbu reprodukcijas, radīta ar mērķi padarīt pieejamas interneta lietotājiem Eiropas kultūras bagātības. "Europeana" uzskatāma par ES atbildi interneta bibliotēkas projektam, kura īstenošanu jau 2004. gadā uzsācis uzņēmums "Google", norāda nozares eksperti.
 
Iedvesmojušies no antīkās pasaules Aleksandrijas bibliotēkas, kur arī bija mēģināts sakrāt pasaules zināšanas, jaunā ES projekta autori, izmantojot modernās tehnoloģijas, interesentiem piedāvā iepazīties ar filmām, gleznām, fotogrāfijām, skaņu ierakstiem, kartēm, manuskriptiem, laikrakstiem, dokumentiem, kā arī grāmatām, kas glabājas Eiropas bibliotēkās.
 
Tīmekļa krātuvē atrodama Dantes "Dievišķā komēdija", Vermēra gleznas "Meitene ar pērļu auskaru" reprodukcija, Bēthovena nošu pieraksti.
 
Jaunajā projektā nodarbināti 14 cilvēki, un tas izmaksās 2,5 miljonus eiro gadā (1,75 miljonus latu). Bibliotēkas tīmekļa adrese ir "www.europeana.eu".
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA