Rīga, 11. dec., LETA. Lai sekmētu Edvarta Virzas literārā mantojuma iedzīvināšanu 21. gadsimta sabiedrībā, no šodienas līdz 2009. gada 1. martam E. Smiļģa Teātra muzejā notiks izstāde-akcija "Tā runāja Edvarts Virza", aģentūru LETA informēja muzejā.
Projekts ir Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja kopdarbs ar divu augstskolu - Mākslas akadēmijas un Mūzikas akadēmijas - studentiem, kas daudziem no viņiem ir pirmā īstā sastapšanās ar šo latviešu literatūras klasiķi.
 
Apmeklētājs nokļūs Virzas poētiskajā pasaulē, lai kopīgi izdzīvotu stāstu par paaudžu paaudzēs lolotās Zemgales sētas dramatisko likteni, par pēdējās dzejās iemūžinātās mīlestības skaistumu un neiespējamību, par izmisumu un tuvās nāves priekšnojautām, par zemapziņā sajusto baigo vasaru un Latvijas valsts bojāejas nenovēršamību.
 
Telpas simboliskā scenogrāfija ir it kā Latvijas karogā iegrimusī Straumēnu sēta, tās četru māju jumti. Sētā apmeklētāju ievedīs pusceļā aizlūzis balts ceļš, kurā iebūvētas nosacītas akas. Tajās tiks iegremdēti tie nedaudzie dzejnieka memoriālie priekšmeti, kas laimīgā kārtā saglabājušies. Māju jumti iecerēti kā stilizētas plaknes - astoņi ekrāni, uz kuriem projicēs asociatīvas īsfilmas, ko pēc Virzas darbu motīviem veidojuši Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas studenti.
 
Audioierakstos varēs klausīties Edvarta Virzas dzeju.
 
Akcijas norises laikā paredzēti muzikāli seansi. Tajos skanēs speciāli komponēta oriģinālmūzika - jaunās komponistes, Latvijas Mūzikas akadēmijas studentes Natālijas Mundas dziesmu cikls "Baiga vasara". Tās būs četrpadsmit dziesmas ar Virzas vārdiem, kam izmantoti dzejoļi no viņa pēdējām dzejām. Arī dziesmu izpildītāji un muzikālie pavadītāji būs Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti.
 
Projekta īstenotāji ir Māra Eņģele, Viktors Jansons, Maira Valtere un Inga Surgunte.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA