Rīga, 10. dec., LETA. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) neatbalsta valdības ekonomikas stabilizācijas plānu, norādot, ka tas ekonomiskās krīzes smagumu uzliek uz darbinieku un darba devēju pleciem.
 
Tas savukārt nozīmē, ka valsts varas neizdarību dēļ būs jācieš lielākajām nodokļu maksātāju grupām, aģentūru LETA informēja savienībā.
"Iecerētie drastiskie pasākumi nodokļu reformēšanas un algu samazināšanas jomā ved uz vēl dziļāku krīzi un grauj valsts pamatus - bruks tautsaimniecība un uzņēmējdarbība, pieaugs bezdarbs, samazināsies maksātspēja. Valsts ir bankrota priekšā," atzīst LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.
 
Lai gan valdībai ar sociālajiem partneriem bija noslēgta vienošanās par to, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums nākamgad būs 100 lati, valdība vienpusēji lauž vienošanos un nolemj to samazināt līdz 90 latiem, neveicot nekādas konsultācijas un sarunas ar arodbiedrībām un darba devējiem.
 
Savukārt Krīgera vietnieks Egils Baldzēns norāda, ka jautājums par nodokļu reformu apzināti tika novilcināts un tas negatīvi ietekmē uzņēmumu un iedzīvotāju labklājību. To vajadzēja apspriest savlaicīgi, konsultējoties ar arodbiedrībām, darba devējiem, pašvaldībām.
 
LBAS vairākkārt ir uzsvērusi, ka ir nepieciešama ieņēmumu nodokļa bāzes paplašināšana, jo ir vesela virkne uzņēmējdarbības veidu, par kuriem netiek maksāts nekāds nodoklis. Tāpat arodbiedrības ieteikušas ieviest kapitāla pieauguma ienākuma nodokli reizē ar reinvestīcijas principa ieviešanu un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma strauju paaugstinājumu.
 
LBAS kategoriski nepiekrīt darba algas samazinājumam, nesamazinot darba apjomu un funkcijas, - tās var nodot uz āru pēc publiskās partnerības principa. Steidzami būtu jālikvidē atbildību dublēšanās starp institūcijām.
 
Turklāt darba samaksas vienkārša samazināšana ir likumdošanas pārkāpums, kas ir pretrunā ar Satversmi, norāda LBAS.
 
Baldzēns apgalvo, ka "valdība apzināti māna tautu, sakot, ka pensijas un pabalsti netiks samazināti, - paaugstinot PVN un akcīzes nodokli, šo cilvēku maksātspēja strauji kritīsies".
 
LBAS uzskata, ka valdība ir pakļāvusies valsts kreditoru spiedienam un nav gatava mainīt ne burtu savā slepenajā vienošanās dokumentā ar naudas aizdevējiem.
 
"Tāpēc, mūsuprāt, Nacionālās trīspusējās padomes sēde būs tikai slepena informatīva sanāksme, kurā katra puse paudīs savu nostāju," uzsver LBAS vadība.
 
 
Danute Tomsone LETA
Copyright © LETA