Rīga, 10. dec., LETA. Valdības lēmums celt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi izdevējiem ir rūpīgi jāpārdomā un jāpārskata, uzskata Valsts prezidents Valdis Zatlers.
Prezidenta padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Celmiņa aģentūrai LETA sacīja, ka prezidents šo jautājumu plāno pārrunāt ar premjeru Ivaru Godmani (LPP/LC).
 
LETA jau ziņoja, ka vakar, 9. decembrī, Ministru kabinets lēma par vērienīgām nodokļu sistēmas izmaiņām, saskaņā ar kurām arī preses un grāmatu izdevējiem PVN likme tiks paaugstināta no 5% līdz 21%.
 
Patlaban spēkā esošais likums par PVN noteic, ka nodokļa 5% samazināto likmi piemēro grāmatu un kartogrāfisko izdevumu piegādēm, kā arī pazeminātā likme attiecas uz avīzēm, žurnāliem, biļeteniem un citiem periodiskajiem izdevumiem, kuri iznāk ne retāk kā reizi trijos mēnešos un kuru vienreizējā tirāža pārsniedz 100 eksemplārus, izņemot erotiska un pornogrāfiska rakstura izdevumus, kā arī tādus izdevumus, kuru saturiskā ievirze un uzdevums ir reklāmas vai komercsludinājumu publicēšana.
 
Tomēr valdība vakar lēma, ka uz minētajām un vēl citām nozarēm vairs netiks attiecināta samazinātā PVN likme, kuru tāpat plānots palielināt līdz 10%, bet gan parastā PVN likme, kuru līdzšinējo 18% vietā plānots paaugstināt līdz 21%. Gala lēmumu par grozījumiem PVN likumā jāpieņem Saeimai.
 
Godmanis gan šorīt intervijā Latvijas Radio pieļāva iespēju noteikt pārejas posmu PVN likmes celšanai preses izdevumiem.
 
"Manevru iespējas valdībai nav nekādas," sacīja Godmanis, gan atzīstot, ka valdība varētu runāt ar Starptautisko Valūtas fondu un Eiropas Komisiju par pārejas posma noteikšanu PVN likmes celšanai preses izdevumiem. "Līgumi [ar abonentiem] par nākamo gadu jau ir noslēgti, un to cenu vairs mainīt nevar," skaidroja Godmanis.
 
Latvijas grāmatu un preses izdevēji plānoto PVN likmes celšanu vērtē kā katastrofu nozarei. Latvijas Grāmatnieku ģildes valdes locekle, Kultūras ministrijas Grāmatniecības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja un SIA "Jāņa Rozes apgāda" direktore Renāte Punka iepriekš aģentūrai LETA sacīja, ka šāds lēmums būtu katastrofa nozarei.
 
Punka sacīja, ka pēc šāda lēmuma cenas grāmatām pieaugs un kritīsies pirkšanas apjomi. Vislielākos zaudējumus cietīs tieši kvalitatīvā literatūra. "Dzeja, iespējams, pārstās iznākt," brīdināja grāmatnieku pārstāve.
 
Arī Latvijas Preses izdevēju asociācijas izpilddirektors Guntars Līcis aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka lielākai daļai preses izdevēju šāda valdības iecere ir šoks. "Ja tas būs likums, tā ir mērķtiecīga preses likvidēšana," vērtēja Līcis.
 
Latvijas Preses izdevēju asociācijas izpilddirektors norādīja, ka jau pašlaik ir notikusi laikrakstu abonēšana nākamajam gadam ar 5% PVN likmi, kas nozīmē, ka nākamgad būs jāstrādā ar 16% zaudējumiem, bet izdevēji nestrādā pat ar tik lielu peļņu. Šāda situācija, Līča vērtējumā, varētu novest pie bankrota.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Copyright © LETA