Ludzas pilsētas galvenajā bibliotēkā ir izveidota elektroniskā novadpētniecības kartotēka, kas balstās uz preses un grāmatu materiāliem.
Ko tas nozīmē lasītājam? Pieņemsim, ka man vajadzīgas ziņas par rūpnīcām Ludzā un Kārsavā 20. gadsimta sešdesmitajos gados. Atveru internetā bibliotēkas mājas lapas www.ludzasbiblio.lv sadaļu "Elektroniskais katalogs", sameklēju tēmu "Rūpnīcas un to darbinieki", un man ir iespēja izlasīt, kādos rakstos avīzēs par to ir rakstīts. Kartotēkā nav tekstu, bet visi šie materiāli atrodami bibliotēkā.

Elektronisko kartotēku bibliotēkā sāka veidot 2000. gadā. Visvairāk materiālu par rajona dzīvi visos laikos ir bijis rajona laikrakstā. Pašlaik ir izpētītas un aprakstītas avīzes no 1952. līdz 1968. gadam. Par šo periodu kartotēkā ir 1050 ieraksti, bet par laika posmu no 1991. gada līdz mūsdienām ir aprakstīti 10 000 materiālu.

Darbs pie kartotēkas veidošanas turpinās, gan veicot aktuālo notikumu dokumentēšanu, gan pētot vecās avīzes. Tas ir interesants uzdevums, kas prasa lielu precizitāti. Darbu pie kartotēkas uzsāka Ligita Jurkāne, bet tagad to veic Glafira Oščenkova. Viņa ir pārlasījusi gandrīz visas "Ludzas Zemes" vairāku gadu desmitu garumā, līdz ar to arī pati viņa šobrīd ir par rajona vēsturi ļoti labi informēta.

Rajons kā administratīva vienība drīz vairs nepastāvēs, bet vēsture paliks, jo nevienu posmu no cilvēku dzīves izsvītrot nevar.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Vanda Žulina
"Ludzas Zeme" korespondente