Nacionālā ziņu aģentūra LETA, tuvojoties savai 90 gadu jubilejai, ko tā atzīmēs 2009. gada 4. martā, sākusi unikālu projektu "Latvija pēc 90. Vietas. Cilvēki. Notikumi.". Projekta laikā tiks apzinātas un dokumentētas Latvijas pilsētas un ainavas, kas attēlotas Ervīna Volfeiļa gleznotajās un LETA gandrīz pirms 90 gadiem izdotajās mākslas atklātnēs.
"Mūsu vēsture - tie ir arī stāsti par Latvijas vēsturi, jo esam veidojušies un turpinām augt kopā ar Latvijas valsti," saka aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns.
 
Akcijas laikā no 2008. gada novembra līdz 2009. gada martam žurnālists Kristaps Ceplis apceļos kartītēs atainotās vietas, dokumentējot tajās notikušās pārmaiņas un iepazīstinot ar šodienas aktualitātēm. Ceļojumu reportāžas būs pieejamas viņa blogā, ziņās, fotogrāfijās un video sižetos projekta mājas lapā – www.leta90.lv/celojums.
 
"Lielākais izaicinājums ir formāts, kādā jāstrādā šā projekta laikā – no tradicionālā rakstītāja un hobijfotogrāfa kļūstot par cilvēku orķestri, vienpersoniski veidojot materiālu klāstu teksta, foto, audio un video formātā," skaidro K. Ceplis.
 
Sadarbībā ar laikrakstu "Diena", portālu diena.lv un reģionālajiem laikrakstiem "Kursas Laiks", "Neatkarīgās Tukuma Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Zemgales Ziņas", "Novaja Gazeta", "Staburags", "Dzirkstele", "Alūksnes Ziņas" un "Ziemeļlatvija", ikviens interesents tiek aicināts pastāstīt savu stāstu par atklātnītēs attēlotajām vietām un iesaistīties diskusijās ar citiem lasītājiem.
 
"Pārmaiņas var novērtēt vienīgi salīdzinājumā, tāpēc "Diena" iesaistās šajā patiešām kultūrvēsturiskajā projektā, lai dotu iespēju lasītājiem ne vien atgriezties pagātnē ar Volfeiļa šarmanto atklātnīšu palīdzību, bet rosinātu diskusiju par savu pilsētu attīstību – gan piedzīvotajām pārmaiņām, gan arī nākotnes vīzijām," par projektu saka "Dienas" izdevniecības galvenā redaktore Nellija Ločmele.
 
LETA grāmatu apgāds Latvijas pilsētu un vietu skatu atklātnītes sāka izdot pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā. Tās bija pirmās krāsainās atklātnes pēc Pirmā pasaules kara, kuras tika izplatītas toreizējos LETA dzelzceļu kioskos. Mūsdienās gan tās atrodamas vien privātās kolekcijās un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
 
Atklātnīšu autors, baltvācu gleznotājs Ervīns Volfeils pēc dalības Brīvības cīņās bija viens no pirmajiem Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem. Vēlāk E. Volfeils strādāja par zīmēšanas un mākslas vēstures skolotāju Madonā un Cesvainē, bet 1939. gadā izceļoja uz Vāciju.
 
Kopumā LETA izdeva vairāk nekā 100 Volfeiļa gleznotās atklātnītes, kurās attēloti ap 20 Latvijas pilsētu skati un ainavas.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Kate Mažāne
Ziņu aģentūras LETA pašreklāmas un mārketinga speciāliste
Tālr.: 67222509