Rīga, 21. nov., LETA. Karšu izdevniecība "Jāņa sēta" izdos lielo pasaules atlantu, kas ir apjomīgākais karšu krājums, kāds jebkad izdots Baltijas valstīs, aģentūru LETA informēja SIA "Karšu izdevniecība Jāņa sēta" reklāmas un ražošanas vadītājs Arvils Drēska.
Vairāk nekā pustūkstoti lappušu biezā un turpat četrus kilogramus smagā atlanta kartēs atrodami 90 tūkstoši ģeogrāfisko nosaukumu. Pirmo reizi latviešu valodā tik detalizētā mērogā būs pieejamas kartes par visu pasauli.
 
Pasaulē nav daudz valstu, kas spējušas sagatavot un izdot nacionālo pasaules atlantu. Vēl mazāk ir tautu, kas tāda apjoma darbu varējušas laist klajā dzimtā valodā. Tagad arī Latvija pievienojusies šim elitārajam klubam. Atlanta iznākšana ir izcils notikums ne tikai latviešu kartogrāfijā, bet arī valodniecībā un kultūrā vispār, norādīja Drēska.
 
Atlantu veido karšu un uzziņu sadaļa, kā arī nosaukumu rādītājs. Karšu sadaļu ievada pasaules kartes. Nākamās ir nodaļas par Latviju un katru pasaules daļu. Karšu sadaļas nobeigumā ievietotas okeānu kartes. Uzziņu sadaļā sniegta vispārīga informācija par visām pasaules valstīm un teritorijām ar to ģerboņu un karogu ilustrācijām. Tai seko statistika par dažādiem ģeogrāfiskajiem ekstrēmiem un iedzīvotāju skaitu pasaules zemju lielākajās pilsētās. Atlantu noslēdz vārdnīcas veida latvisko ģeogrāfisko nosaukumu un oriģinālnosaukumu rādītājs.
 
Atlanta priekšvārdā Latvijas institūta direktors Ojārs Kalniņš norāda, ka šis lielais pasaules atlants nav tikai "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" sasniegums, tas ir arī latviešu tautas sasniegums.
 
"Šī projekta laikā pirmo reizi radītas sistēmas vietvārdu atveidošanai no 129 pasaules valodām. Tas ir neatsverams ieguldījums mūsu valodas attīstībā, jo latviešu valoda ir viena no senākajām Eiropas valodām. Šis atlants ir unikāls salīdzinājumā ar lielvalstu izdevumiem, jo tā kartēs jaušams mazas nācijas skatījums uz pasaules politiku," norāda Kalniņš.
 
Lielā pasaules atlanta atvēršanai veltītā preses konference notiks "Jāņa sētas" karšu veikalā Elizabetes ielā 83/85 trešdien, 26. novembrī, plkst. 15.
 
Ar karšu izdošanu "Jāņa sēta" nodarbojas kopš 1992. gada. Šajā laikā tā ir ļoti dinamiski attīstījusies, kļūstot par mūsdienīgu uzņēmumu, kas ieņem līderpozīcijas Baltijas valstu karšu tirgū. Gadu gaitā nostiprinājusies karšu izdevniecības starptautiskā autoritāte. "Jāņa sēta" piedalās gan Frankfurtes grāmatu gadatirgū, gan dažādos starptautiskos konkursos, kur "Jāņa sētas" kartes izpelnījušās atzinību un saņēmušas godalgas.
 
Pašlaik "Jāņa sētas" kartes eksportē uz vairāk nekā 25 pasaules valstīm.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA