Viļņa, 20. nov., LETA--ELTA. Lietuvas Grāmatizdevēju asociācija paudusi nopietnas bažas par jaunās valdošās koalīcijas piedāvāto krīzes pārvarēšanas plānu, kurā paredzēts visiem svarīgākajiem nodokļiem turpmāk piemērot vienādu likmi - 20%. Asociācija nākusi klajā ar paziņojumu, kurā šo ieceri dēvē par "visnotaļ cinisku akcentu" un brīdina, ka tādējādi Lietuvā var veidoties sabiedrība, kas grāmatas nelasa.
"Īstenojot jaunās valdības "pretkrīzes" plānu, Lietuvā tiks nogremdēta nacionālās literatūras - lielākoties komerciāli neienesīgu, bet Lietuvas kultūrai būtisku grāmatu - izdošana. Ja šobrīd Lietuvas pilsonis, kas saņem vidējo algu, grāmatām mēnesī var izdot caurmērā 3-4 litus (60-80 santīmus), tad visai tuvā nākotnē viņš kļūs par tādu pilsoni, kurš grāmatas nelasa vispār," norādīts paziņojumā.
 
Izdevēji uzsver, ka Lietuvā grāmatu izdošana uzskatāma tikai un vienīgi par mazo biznesu, lai gan statistikas pārskatos tā nereti tiek jaukta kopā ar komerciālās periodikas izdošanu vai pat preses industriju. Beidzamajā laikā grāmatu izdošana varējusi attīstīties, vienīgi pateicoties nodokļu atvieglojumiem, ko minētais pretkrīzes plāns paredz atcelt.
 
Atvieglojumu nepieciešamību apliecina arī citu Eiropas Savienības valstu pieredze. 25 no 27 ES valstīm grāmatu tirdzniecībai tiek piemērotas nodokļu atlaides, bet Īrijā, Lielbritānijā un Polijā ir spēkā pat nodokļu nulles likme.
 
"Ar kādām aplēsēm pamatots apgalvojums, ka nodokļu atvieglojumu atcelšana grāmatu izdošanai palīdzēs valstij pārvarēt finansiālo krīzi? Paaugstinot nodokļus, katra grāmata kļūs par 35-45% dārgāka. Tikpat lielā mērā nāksies paaugstināt arī budžeta izdevumus bibliotēku fondu veidošanai, mācību grāmatu iepirkšanai, nacionālās literatūras izdošanai," brīdinājuši izdevēji.
 
Viņi norāda, ka līdz ar grāmatu cenu celšanos saruks to pārdošanas apjomi un no tā pirmām kārtām cietīs studenti, pedagogi un zinātnes darbinieki. Izdevumi tiks masveidā kopēti, skenēti un nelegāli izplatīti internetā, pārkāpjot autortiesības un blakustiesības. Lielākā daļa izdevumu vairs netiks tulkoti lietuviešu valodā, un tas radīs jaunus draudus valodas pastāvēšanai globālajā telpā.
 
"Pārejoša finansiālā krīze var kļūt par ilgalaicīgu sabiedrības izglītotības krīzi," prognozēts grāmatizdevēju paziņojumā.
 
 
LETA ELTA
Copyright © LETA