Trīs Latvijas memoriālie muzeji – A. Čaka memoriālais dzīvoklis, A. Upīša muzejs un J. Akuratera muzejs ir iecerējuši šī gada pirmajā decembra nedēļā izveidot pasākumu kopumu – akciju ar kopējo nosaukumu "ČAU ziemā! Ziemassvētku brauciens ar trim pieturām", kur vārdu "ČAU" veido rakstnieku uzvārdu pirmie burti. Ziemassvētku svinības pie trim slaveniem, ļoti atšķirīgiem latviešu rakstniekiem, iezīmējot katrā vietā kaut ko īpašu un raksturīgu tieši A. Čakam, A. Upītim un J. Akurateram saistībā ar ģimeņu Ziemassvētku svinībām un vēsturiskām liecībām muzeju krājumos. Visi pasākumi veltīti ģimenēm ar bērniem.
Pirmā pietura 3. decembrī no plkst. 11.00 līdz 16.00 A. Čaka memoriālajā dzīvoklī. Pie A.Čaka apmeklētāji varēs iepazīties ar Ziemassvētku apsveikumu kartiņām, kuras slaveni kultūras cilvēki ir sūtījuši Čadaraiņu ģimenei. Apsveikuma kartiņas veidos izstādi, skatāmu muzejā līdz Jaunajam gadam. Mazākiem apmeklētājiem piedāvājam profesionālu pedagogu vadībā izveidot apsveikuma kartiņu savai ģimenei vai draugiem. Visas dienas garumā muzeja apmeklētāji varēs skatīties arī animācijas filmas un klausīties Ziemassvētku dziesmas. Plkst. 15.00 notiks H.K. Andersena (vai K. Skalbes) pasakas lasīs Leļļu teātra aktieris. Čaklākajiem apsveikumu veidotājiem balvā būs A. Čaka virtuves cepeškrāsnī ceptas piparkūkas.
 
4. decembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00 A. Upīša muzejā Rīgā, Brīvības ielā 38 dz. 4, gaidīsim rakstnieka dzimšanas dienas ciemiņus. Muzeja krājumā ir saglabājušies amizanti, pirms 65 gadiem darināti A. Upīša ģimenes Ziemassvētku eglīšu rotājumi, kurus būs iespēja apskatīt izstādē. Radošajā darbnīcā meistares Daces Dambergas klātbūtnē bērniem būs iespēja pašiem izgatavot eglīšu mantiņas no dabīgiem materiāliem un rotāt eglīti rakstnieka dzīvoklī vai savās mājās. Gaidot svētkus, mūzikas un piparkūku gaisotnē, kopā ar Ivetu Biķernieci un Skrīveru Mākslas un mūzikas skolas audzēkņiem un pedagogiem varēs mācīties latviskus dančus, dziedāt un iet rotaļās. Ģimenēm ar bērniem būs iespēja iepazīt etnogrāfiskos priekšmetus no A. Upīša populārās grāmatas "Sūnu ciema zēni", skatīties filmu par sūnciemiešu gaitām Skrīveros un Laimes lāča meklējumiem. Bērniem piedāvāsim apgūt glītrakstīšanas iemaņas ar rakstnieka pašdarinātu apses koka spalvaskātu un tinti. Rakstnieka mājas bibliotēkā būs apskatāmas A. Čaka dāvinātās grāmatas ar veltījuma dzejoļiem, kā arī J. Akuratera Kopoti raksti ar A. Upīša piezīmēm.
 
Trešā pietura 7. decembrī (Otrā Advente) J. Akuratera muzejā no plkst. 11.00 līdz 16.00, kur kamīnzālē notiks karnevāls, kuru vadīs jauniešu teātra grupas "Kolumbīne un Arlekīns" dalībnieki. Vēlāk bērniem būs iespēja dzejoļu etīdēs izspēlēt J. Akuratera dažādos Ziemassvētkus zemnīcā (I. Pasaules kara laiks). Muzejs piedāvās divu izstāžu atklāšanu – A. Čaka un A. Upīša grāmatas J. Akuratera bibliotēkā un Rīgas Lutera draudzes mākslinieku izstādi "Veltījums Ziemassvētkiem".
 
Ieejas maksa visos pasākumos – dzejolis par ziemu.
 
Pasākumus atbalsta: Rīgas domes Kultūras departaments, Normunds Skauģis un "Lāču maize".
 
 
Informāciju sagatavoja:
Inese Kaire
VA Andreja Upīša memoriālā muzeja direktore