Brisele, 20. nov., LETA--AFP/REUTERS. Ar mērķi padarīt pieejamas interneta lietotājiem Eiropas kultūras bagātības ceturtdien tīmeklī atklāta Eiropas Savienības (ES) digitālā bibliotēka "Europeana", kurā lietotājiem būs pieejami miljoniem grāmatu un mākslas darbu reprodukciju.
Drīz pēc atklāšanas interneta vietne uzkārusies, jo serveri nav spējuši tikt galā ar aptuveni desmit miljoniem klikšķu stundā.
 
"Tas liecina par milzīgo interesi Eiropā par šo projektu," sacīja ES komisāres Vivjenas Redingas preses pārstāvis.
 
"Europeana" uzskatāma par ES atbildi interneta bibliotēkas projektam, kura īstenošanu jau 2004. gadā uzsācis uzņēmums "Google", norāda nozares eksperti.
 
Iedvesmojušies no antīkās pasaules Aleksandrijas bibliotēkas, kur arī bija mēģināts sakrāt pasaules zināšanas, jaunā projekta autori, izmantojot modernās tehnoloģijas, interesentiem piedāvās iepazīties ar filmām, gleznām, fotogrāfijām, skaņu ierakstiem, kartēm, manuskriptiem, laikrakstiem, dokumentiem, kā arī grāmatām, kas glabājas Eiropas bibliotēkās.
 
Tīmekļa krātuvē jau no tās atklāšanas dienas dienas atrodama Dantes "Dievišķā komēdija", Vermēra gleznas "Meitene ar pērļu auskaru" reprodukcija, Bēthovena nošu pieraksti.
 
Tīmeklis un digitalizācijas tehnoloģijas "ļaus čehu studentam pārlapot Britu bibliotēkas grāmatas, nebraucot uz Londonu, bet īru mākslas mīļotājam tuvumā apskatīt gleznu "Mona Liza", nestāvot rindās Luvrā", sacīja par jauno tehnoloģiju jomu atbildīgā ES komisāre Vivjena Redinga. "Europeana" ir izdevība "padarīt redzamākus tos dārgumus, kas paslēpti dziļi mūsu bibliotēkās, muzejos un arhīvos."
 
Jaunajā projektā nodarbināti 14 cilvēki, un tas izmaksās 2,5 miljonus eiro gadā (1,75 miljonus latu). Bibliotēkas tīmekļa adrese ir "www.europeana.eu", un jau patlaban, tās sākotnējā stadijā, tīmekļa lietotājiem pieejami divi miljoni digitalizēto jaunās krātuves vienību.
 
 
LETA REUTERS
Copyright © LETA