Rīga, 20. nov., LETA. 20. un 21. novembrī Briselē notiekošajā Eiropas Savienības (ES) Izglītības, jaunatnes un kultūras ministru padomē tiks vērtēts secinājumu projekts par Eiropas digitālās bibliotēkas "Europeana" izveidi.
Kā aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas (KM) pārstāvji, ES turpina darbu pie vienotas Eiropas digitālās bibliotēkas izveides.
 
Kā ziņots, KM valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē norādīja, ka Latvija ir ļoti ieinteresēta Eiropas digitālās bibliotēkas izveidē un līdz šim Latvijai šajā jomā bijuši atzīstami panākumi. "Bibliotēku krājumu digitalizācija Latvijā sākta jau 1998. gadā, un šajā jomā esam jau tālu tikuši," teica ministrijas valsts sekretāra vietnieks.
 
Plānots, ka Eiropas digitālā bibliotēka "Europeana" būs visai ES vienots piekļuves punkts interneta tiešsaistē dažādās valodās visas Eiropas kultūras materiāliem - grāmatām, laikrakstiem, fotogrāfijām, filmām, arhīvu dokumentiem un muzeju kolekcijām.
 
ES ministru sanāksmē plānota diskusija par autortiesībām, kas ir viens no sarežģītākajiem šā jautājumiem aspektiem, informēja Lielpēters. Līdzšinējā prakse atklājusi, ka lielākā problēma ir nepietiekamais ar autortiesībām aizsargāto darbu īpatsvars digitalizētajos bibliotēku un muzeju materiālos.
 
Parasti bibliotēkas izvēlas uz ciparu formātu pārnest tos darbus, kuriem jau beidzies autortiesību termiņš, nevis jaunos darbus. Līdz ar to vērojama tendence, ka digitalizēto bibliotēku materiāli vairumā gadījumu ir vērsti uz pagātni.
 
Lielpēters norādīja, ka liela daļa autoru pret to darbu digitalizēšanas ideju izturas piesardzīgi, jo tos baida pirātisma draudi, kas tiem var radīt zaudējumus. Tādēļ nepieciešams veidot tādu biznesa modeli, kas būtu kompromiss starp jaunajām tehnoloģijām un autortiesībām.
 
Kā piemēru Lielpēters minēja telekomunikāciju kompānijas "Nokia" noslēgto vienošanos ar lielākajām ierakstu kompānijām, kas ļauj jaunajos "Nokia" mobilajos tālruņos jau pavisam legāli lejuplādēt ar autortiesībām aizsargātu mūziku.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA