14. novembrī Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolā projekta "Collective Memory" jeb "Dzīvā vēsture" ietvaros tika izsludināts konkurss Latvijas skolām klašu grupās par laikmeta liecību apkopošanu. Klases aicinātas ievietot liecības video formātā portālā www.collectivememory.com līdz šā gada 15. decembrim.
Klases, kuras būs ievietojušas visvērtīgākos un visvairāk video, saņems konkursa galvenās balvas – ekskursiju pa Rīgas pili un tikšanos ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, un ciemošanos sociālā tīkla draugiem.lv birojā.
 
Latvijas valsts 90. gadadienai veltītajā svinīgajā pasākumā skolēni tika aicināti apkopot vecāka gadagājuma tuvinieku atmiņas, lai tās kā aculiecinieku stāstus par Latvijas vēsturi uzglabātu, sistematizētu un ar tehnoloģiju palīdzību padarītu pieejamus plašai sabiedrībai portālā www.collectivememory.com. Projekta patrons Valsts prezidents norāda, ka, uzticot šo vēstures liecību jeb atmiņu apzināšanu skolēniem, tiek veicināta arī bērnu un jauniešu izpratne par valsts vēsturi. "Vēsturē ir milzu nozīme ne tikai faktiem un gada skaitļiem, bet svarīgas ir arī mūsu tautas atmiņas, kas papildina vēsturiskos faktus un rada iespēju sajust tā laika elpu," uzskata Valsts prezidents.
 
Video liecību konkursā, kas norisināsies līdz 15. decembrim, aicināts piedalīties ikviens Latvijas skolēns kopā ar savu klasi. Vispirms klasei jāizveido profils portālā www.collectivememory.com, pēc tam tajā jāpievieno visi safilmētie video. Vēlamais video garums – līdz 3 minūtēm. Profilā jānorāda pilsēta un skola, kurā jūs mācāties, kā arī precīzi jānosauc klase, piemēram, 11b. Video materiālu iespējams filmēt ar video kamerām, digitālajiem fotoaparātiem, kuros iebūvēta video funkcija, vai pat mobilajiem telefoniem, ja tie nodrošina pietiekami kvalitatīvu attēlu un skaņu.
 
"Jūs varat intervēt savas vecmāmiņas, vectētiņus, mammas, tētus, kaimiņus – ikvienu, kurš var pastāstīt kādu interesantu notikumu no savas dzīves," aicina projekta autors, reklāmas aģentūras "!MOOZ" radošais direktors Ēriks Stendzenieks.
 
Portālā ievietoto liecību vērtēšana notiks divās nominācijās: pēc skaita un saturiskās vērtības. Klase, kas pievienos visvairāk atbilstošu video, dosies ekskursijā uz draugiem.lv biroju un saņems portāla pārsteiguma balvas, savukārt vērtīgākos video izvēlēsies kompetenta žūrija: Valsts prezidenta padomnieks vēstures jautājumos Antonijs Zunda, LTV ziņu dienesta vadītājs Mareks Gailītis, LNT ziņu dienesta vadītāja Inese Kārkliņa, "Europian Hit Radio" pārstāvis, reklāmas aģentūras "!MOOZ" radošais direktors Ēriks Stendzenieks un portāla "draugiem.lv" direktore Agnese Zērne. Vērtīgāko video autori dosies ekskursijā uz Rīgas pili un tiksies ar Valsts prezidentu.
 
Par Collective Memory
 
Latvijas 90. gadadienais veltītais projekts "Collective Memory" jeb "Dzīvā vēsture" tika atklāts 24. oktobrī Rīgas pilī. Projekts ļauj apkopot un uzglabāt miljoniem aculiecinieku stāstus par gadu gaitā piedzīvoto – gan vēsturiskus notikumus, gan personisko pieredzi un atmiņas, ko interesenti varēs atrast pēc valsts, vietas, valodas vai konkrēta atslēgvārda.
 
Projekts "Collective Memory" aizsākts Latvijā, taču turpinās darboties starptautiskā līmenī – savu dalību projektā apstiprina aizvien jaunas valstis, tajā skaitā Igaunija, Lietuva, ASV, Čehija, Brazīlija, Gruzija, Libāna, Vācija, Ungārija, Rumānija, Meksika un citas.
 
"Latvijas valsts vēsture ir aprakstīta grāmatās un dokumentēta arhīvos. Taču tā ir mūsu vēstures mazākā daļa. Īstā Latvijas vēsture dzīvo mūsu vecāku un vecvecāku atmiņās, aculiecinieku stāstos par piedzīvoto un izjusto," uzskata Valsts prezidents.
 
Projekta autors ir reklāmas aģentūras "!MOOZ" radošais direktors Ēriks Stendzenieks: "Nav svarīgi, vai stāsts ir par globālo vai mazo, mīlestību vai atgadījumu, faktu vai pieredzi. Svarīgi, lai stāstītājs to uzskatītu par nozīmīgu vai interesantu notikumu savā mūžā. Vērtu, lai to atstātu nākotnei."
 
Latvijā projektu tehniski realizē portāls "draugiem.lv". "Iespēju iesaistīties projektā mēs uztveram kā svarīgu misiju, kuras uzdevums ir nosargāt trauslāko cilvēces mantojuma daļu – atmiņas. Projekts "Collective Memory" ļauj ieraudzīt to vēstures daļu, kura ir sasniedzama vien liecinieku atmiņās," sacīja portāla "draugiem.lv" direktore Agnese Zērne.
 
Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts veidot un papildināt mūsu tautas dzīvo vēsturi, kas savā pilnīgākajā formā sastopama vien mūsu vecāku un vecvecāku individuālajā pieredzē un atmiņās, kura līdz šim nekad nav bijusi dokumentēta.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Olga Sukonnikova
"Deep White" Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 29441292