Jelgava, 13. nov., LETA. Tukuma rajonā, Jaunmoku pilī, šodien plkst. 11.45 atklās Zīmes centru, aģentūru LETA informēja SIA "Jaunmoku pils" muzeja vadītāja Anda Gruntmane.
Centra ideja ir skatāma kontekstā ar Latvijas Vienotības jostu un pamatā ir balstīta uz etnogrāfijā mantotu tradīciju savienošanu ar mūsdienu tehnoloģiju, paverot neierobežotas iespējas dažāda veida informāciju un lielu datu apjomu attēlot ļoti vienkāršā un pārskatāmā formā – zīmē.
 
Daudzu gadu ilgā meklējumā režisors Modris Tenisons ir atklājis paņēmienus, kā oriģinālā veidā skatīt latviešu tautas jostu ornamentu raksta rašanos. Viņš to nodefinēja par Sieta noņemšanas tehniku (SNT).
 
1989. gadā Tenisons ar šo tehniku iepazīstināja komponistu un programmētāju Armandu Strazdu, kurš, eksperimentējot ar dažādiem SNT pielietošanas modeļiem, radīja zīmes vizualizēšanas datorprogrammu "ZimeBuilder", kas spēj lielu datu apjomu attēlot ļoti vienkāršā un pārskatāmā formā.
 
Jebkuru vārdu, tekstu, dziesmu, fotogrāfiju un citu informāciju ar šīs datorprogrammas palīdzību var attēlot tādu latvju rakstu formā, kas gadsimtos latviešu tautā ir saglabājušies jostās. Tādējādi mūsdienu cilvēkam ir iespēja radīt, piemēram, savas dzimtas jostu, kuras rakstu veido ģimenes locekļu dati, kas ar datorprogrammas starpniecību pārvērsti zīmē.
 
Tāpat zīme var kalpot kā oriģinālu apliecinošs zīmogs. Šī zīmoga pārbaude var tikt veikta katrā laikā un vietā, salīdzināšanai ievadot vajadzīgos datus. Ar zīmes palīdzību ir iespējama apjomīgu dokumentu, piemēram, testamentu, ziņojumu, līgumu un citu versiju, salīdzināšana.
 
Arī oriģināla un atdarinājuma noteikšana nav problēma, izmantojot zīmi, jo pat vismazākās izmaiņas datu sakopojumā tekstā, attēlā vai skaņā tiek attēlotas ar pilnīgi atšķirīgi veidotu zīmi.
 
13. novembrī plkst. 11 notiks Zīmes centra atklāšanai veltīta preses konference. Plkst. 11.45 paredzēta Zīmes centra atklāšana, bet plkst. 16.30 sekos apaļā galda diskusijas, kurās piedalīsies Imants Freibergs, Rasma Rozīte, Armands Strazds un Modris Tenisons.
 
 
Andra Ozola LETA
Copyright © LETA