7. novembrī plkst. 14:00 Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā (Atbrīvošanas aleja 81/5, 3. stāvs) notiks literatūras almanaha "Olūts" 13. laidiena atvēršanas svētki.
Almanahs "Olūts", kā raksta P. Zeile, ir "savdabīgs Latgales kultūras piemineklis", tā aizsākumi ir meklējami kara gados, kad latgaliešu rakstniecība bija piedzīvojusi uzplaukumu. Savulaik autori bija tik aktīvi, ka no 1943. gada, kad iznāca pirmais izdevums, līdz 1944. gada vasarai tika izdoti veseli seši laidieni! Septītais laidiens nāca klajā Rietumvācijā 1947. gadā, no 1992. gada "Olūtu" izdod "Latgales kultūras centra izdveniecība", un kopš 2005. gada tas iznāk reizi gadā.
 
Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā pašlaik pieejami septiņi "Olūta" laidieni – 7., 8., 9., 10. – 13.
 
Jaunākajā "Olūtā" ir publicēti 26 autoru daiļdarbi un 6 autoru raksti, apcerējumi, tajā atradīsiet pat Hamleta monologa atdzejojumu latgaliski. Almanahā publicētas arī tās latgaliešu literātu biogrāfijas, kurām izdevuma ierobežotā apjoma dēļ esot pietrūcis vietas 2008. gadā "Jumavas" izdotajā un nu jau daudzas diskusijas izraisījušajā grāmatā "Latgaliešu kultūras darbinieki".
 
Latgaliešu literatūra nav "vecmāmiņu literatūra", tajā ir daudz mūsdienīgu vēsmu, vārdu, detaļu, notikumu. Lai krīt stereotipi! Lasīsim latgaliski!
 
 
Informāciju sagatavoja:
Rēzeknes Centrālā bibliotēka