Rīga, 24. okt., LETA. Valsts prezidents Valdis Zatlers paredz projektam "Collective Memory" jeb "Dzīvā vēsture", kas šodien tika atklāts Rīgas pilī un kas turpmāk ļaus fiksēt, uzglabāt, sistematizēt un ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību plašākai sabiedrībai padarīt pieejamu dzīvās vēstures liecību krājumu, lielu nākotni.
"Es esmu gandarīts par šādu projektu, šī ir labākā dāvana Latvijas 90 gadu jubilejā, kādu es varu iedomāties," teica projekta patrons Zatlers.
 
Prezidents uzsvēra, ka vēsture nav tikai akadēmiska, tā esot katrā no mums, un ar šo 21. gadsmita projektu katrs "kā caur atslēgas caurumiņu varēs paskatīties, kāda ir citu cilvēku vēsturiskā atmiņa".
 
Projekta idejas autors Ēriks Stendzenieks norādīja, ka vēstures grāmatas "runājot" lielā mērogā un vispārīgi, bieži vien aizmirstot cilvēku individuālo pieredzi, kas vēsturi padara tuvu, saprotamu un interesantu. "Es atklāju, ka mazie stāsti ir vismaz tikpat interesanti kā lielie stāsti."
 
"Draugiem.lv", kas Latvijā tehniski realizē projektu, direktore Agnese Zērne sacīja, ka viņa uztver šo projektu kā misiju, kurā var piedalīties un veidot vēsturi, nosargājot pašu trauslāko, proti, cilvēku atmiņas. "Projekts "Collective Memory" ļauj ieraudzīt to vēstures daļu, kura ir sasniedzama vien liecinieku atmiņās," sacīja Zērne.
 
Šodien atklātais projekts ļauj video formātā apkopot un uzglabāt miljoniem aculiecinieku stāstus par gadu gaitā piedzīvoto - gan vēsturiskus notikumus, gan personisko pieredzi un atmiņas, ko interesenti varēs atrast pēc valsts, vietas, valodas vai konkrēta atslēgvārda.
 
"Collective Memory" ir pieejams jau šobrīd - reģistrējoties "www.collectivememory.tv" vai izmantojot savu profilu portālā "draugiem.lv".
 
Projekts "Collective Memory" aizsākts Latvijā, taču turpinās darboties starptautiskā līmenī - savu dalību projektā jau apstiprinājušas 12 valstis, tajā skaitā Igaunija, Lietuva, ASV, Čehija, Brazīlija, Gruzija, Libāna, Vācija, Ungārija un Rumānija.
 
Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts veidot un papildināt mūsu tautas dzīvo vēsturi, kas savā pilnīgākajā formā sastopama vien mūsu vecāku un vecvecāku individuālajā pieredzē un atmiņās, kuras līdz šim nekad nav bijušas dokumentētas.
 
Šodien Rīgas pilī notikušajā projekta prezentācijā tika demonstrētas dažas jau video formātā fiksētas cilvēku atmiņas, tostarp Valsts prezidenta kundzes Lilitas Zatleres tēva video stāsts.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Copyright © LETA