2007. gada 15. novembrī plkst. 14.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Izstāžu zālē tiks atklāta izstāde "Pasta romāni atklātnēs (1898-1914)".
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Attēlizdevumu krājumā glabājas plaša un saturiski daudzveidīga atklātņu kolekcija ar iespaidīgu laika un ģeogrāfijas aptvērumu. Tajā ir vairāk nekā 100 000 vienību. Vecākā atklātne datēta ar 1898. gadu.

Vecās apsveikumu atklātnes apbur ne tikai ar savu pasakaino tēlainību, dabiskumu un gandrīz bērnišķīgo naivumu, bet arī ar maksimāli izkoptu grafisko dizainu. Ilustrētās atklātnes ar bagātu izziņas materiālu un lielu kultūrvēsturisko vērtību dažkārt ir vienīgais dokuments par kādu pieminekli, ēku vai pilsētbūvniecības ansambli, kas līdz mūsdienām nav saglabājies. Daudzi attēli nosacīti pieskaitāmi sērijai "Rīga, kuras vairs nav".

Atklātnes jeb pastkartes – tā sauktās atklātās vēstules – parādījās 19. gadsimta otrajā pusē, bet pilntiesīgi sevi pieteica 20. gadsimta sākumā, strauji iegūstot popularitāti. Apsveikuma kartīšu sūtīšana un ciešāku kontaktu uzturēšana sarakstoties ļoti ātri kļuva par tradīciju. Atklātnes tika sūtītas regulāri: visos svētkos, dzimšanas un vārda dienās, gan lai apsveiktu ar kādu notikumu, gan tāpat vien. Cilvēki ar pastkartēm sarakstījās vai ik nedēļu. Pastkartes veiksmīgi aizstāja pieklājības, cieņas izrādīšanas un pateicības vizītes Bezgalīgi sveicieni, draudzības un mīlestības apliecinājumi, solījumi, atteikumi un skūpsti tajā laikā bira kā no pārpilnības raga. Ar pastkartēm varēja paziņot par ģimenes jaunumiem, tenkot, aicināt uz satikšanos un pat atzīties mīlestībā. "Mūžīgā pavasara" pārņemtajiem atklātnes kļuva par neatņemamu dzīves sastāvdaļu, gluži tāpat kā mūsdienās internets.

Izstādē "Pasta romāni atklātnēs (1898-1914)" Latvijas Nacionālās bibliotēkas Sīkiespieddarbu un attēlizdevumu nodaļa rāda apmēram 500 atklātnes, kas atspoguļo laika posmu no pirmās LNB krājumā esošās atklātnes līdz Pirmajam Pasaules karam. Vēl izstādē redzamas attiecīgā laika adrešu grāmatas un citi ar pasta vēsturi saistīti materiāli.

Izstādi atklās LNB direktors Andris Vilks, Latvijas Pasta ģenerāldirektors Gints Škodavs un filatēlijas pakalpojumu direktors Edmunds Bebrišs, kā arī habilitēts inženierzinātņu doktors, Latvijas Telekomunikāciju vēstures autors Jāzeps Ločmelis.

Izstāde "Pasta romāni atklātnēs (1898-1914)" Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu zālē būs skatāma līdz 2008. gada 6. janvārim.

Izstādes autori Dmitrijs Zinovjevs dmitrijs@lnb.lv, Lāsma Timma lasmat@lnb.lv, tālrunis 67272004.

Izstādes kuratore Inta Dubovska inta.dubovska@lnb.lv, tālrunis 67287459.
 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālā bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255; 29274845
E-pasts: ilze.egle@lnb.lv