21. oktobrī notiks Cēsu Centrālās bibliotēkas Miniatūrgrāmatu kolekcijas, kas ir lielākā miniatūrgrāmatu kolekcija Latvijas publiskajās bibliotēkās, atklāšana. Kolekcijas atklāšana ievadīs pasākumu ciklu, veltītu bibliotēkas 90 gadu jubilejai, kuru bibliotēka atzīmēs 2009. gada oktobrī.
Cēsu Centrālā bibliotēkas Miniatūrgrāmatu kolekcijā ir aptuveni 500 grāmatiņas, kuras nav augstākas par 10 centimetriem. Vērtīgākā kolekcijas daļa ir pagājušā gadsimta 40-gados trimdā nelielā metienā izdotās miniatūrgrāmatas latviešu valodā; Latvijā, un ar Latviju saistītās citās valstīs izdotās miniatūrgrāmatas. Viens no kolekcijas vecākajiem izdevumiem ir 1861. gadā Florencē izdotais Bokačo "Dekamerons".

Publiskajās bibliotēkās miniatūrgrāmatas praktiski netiek komplektētas, jo tās ir grūti izmantot – starp parasta izmēra grāmatām tās vienkārši pazūd; privātajās kolekcijās tās nav pieejamas plašākai sabiedrībai. Tagad Cēsu bibliotēkas darbinieki ir parūpējušies, lai ar šiem interesantajiem izdevumiem varētu iepazīties ikviens: kolekcijai ir atvēlēta atsevišķa telpa, Cēsu Profesionālās vidusskolas audzēkņi izgatavojuši speciālu sekciju – skapi, bet ar īpašas datortennikas palīdzību grāmatiņas varēs izlasīt pat cilvēki ar vāju redzi.

Pasākumā piedalīsies un par miniatūrgrāmatām citās bibliotēkās stāstīs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas galvenā bibliogrāfe Lilija Limane. Uzzināsim arī par miniatūrgrāmatu kolekcionāriem un viņu kolekcijām, bet galvenais – visiem būs iespēja iepazīt Cēsu bibliotēkas miniatūrgrāmatu kolekciju, kas, pateicoties Cēsu miniatūrizdevumu kolekcionāru dāvinājumiem, ir lielākā Latvijas publiskajās bibliotēkās. Miniatūrgrāmatas ir ne tikai vizuāli, poligrāfiski un mākslinieciski interesanti izdevumi, bet tajos var atrast noderīgu informāciju. Kolekcija būs interesants apskates objekts gan cēsniekiem, gan Cēsu viesiem.

Iecere – kolekciju veidot visiem pieejamu, praktiski izmantojamu, varēja realizēties pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda, Cēsu pilsētas domes un Cēsu Kultūras centra finansiālajam atbalstam.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Gunta Romanovska
Cēsu Centrālās bibliotēkas direktores vietniece
Tālr.: 29289216, 64122879